DUANIN KABUL EDİLMEYECEĞİNDEN ENDİŞE ETMEK

DUANIN KABUL EDİLMEYECEĞİNDEN ENDİŞE ETMEK

İnsanın hayatı boyunca almış olduğu telkinler, zamanla hayatın akışı içerisindeki inanılmaz mucizeleri göz ardı etmesine neden olur. Bu yüzden birçok insan, dünyadaki olayların başıboş ve tesadüfi bir biçimde işlediğine zamanla kendisini inandırır. Aslında Allah’ın varlığına inanmıyor değildir, en azından bunu kesin olarak reddetmemektedir. Ancak dünyanın Allah’tan bağımsız olarak işlediğini, O’nun olayların akışına hiçbir müdahalesinin olmadığını, ya da “mucizeler” aracılığıyla binlerce yılda bir müdahale ettiğini düşünür.

Allah’ı gerektiği gibi takdir edemeyen bu insan, doğal olarak Allah’ın dualara icabet eden sıfatını da kavrayamaz. Dua etse bile Allah’ın duasına icabet edeceğinden şüphe içindedir.

Oysa mümin dua ettiği zaman Allah’ın kendisini işittiğini ve duasına her ne şekilde olursa olsun icabet edeceğini bilir; çünkü olayların başıboş ve tesadüfi bir biçimde değil, Allah’ın belirlediği kadere göre geliştiğinin, O’nun dilediği şekilde yürüdüğünün farkındadır. Bu nedenle, duasına karşılık görmemek gibi bir kuşkusu yoktur. Bu samimi ruh haliyle dua edenin duasını da Allah makbul görür ve kabul eder. Allah, Kuran’da şöyle buyurmaktadır:

Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar. (Bakara Suresi, 186)

Allah, başka ayetlerde de “… sıkıntı ve ihtiyaç içinde olana, Kendisine dua ettiği zaman icabet eden…” (Neml Suresi, 61-62) olarak bildirilir ki, bu da yine samimi duaların Allah Katında mutlaka karşılık göreceğinin ifadesidir.

Dolayısıyla duayı, Allah’ın yardımından kuşkuya düşmeden, kabul olacağına kesin olarak iman ederek dile getirmek gerekir. Aksi bir tutum içinde bulunan, yani Allah’ın icabetine karşı kuşku ile yaklaşan kişi ise, daha başlangıçta Kuran mantığı ile ters düşmüştür.

Bu nedenle dua eden kişinin sahip olması gereken en temel iki özellik, Allah’a karşı samimiyet ve güvendir. Allah kullarının Kendisine yakın olmasını ister. Samimi bir ruh hali içinde istenen güzel şeylere karşılık verir. İnsanı sadece bir su damlasından yaratan, yeryüzünü yoktan var eden Allah için, herhangi bir kişinin duasına karşılık vermek çok kolaydır. Yapılması gereken tek şey inançla ve sabırla istemektir.

Dua konusunda belki de en büyük tehlike, kabul olmayacağı endişesiyle dua etmekten vazgeçmektir. Bu, pek çok yönden hatalı, hatta cahilce bir tavırdır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, ayetlerde vurgulanan “duaya icabet” bir şeyin “aynen gerçekleşmesi” anlamına gelmez; çünkü insan, daha önce de belirttiğimiz gibi, bazen kendisi için zararlı olan bir şeyi Allah’tan talep ediyor olabilir. “İnsan hayra dua ettiği gibi, şerre de dua etmektedir. İnsan, pek acelecidir” (İsra Suresi, 11) ayeti, bu durumu açıklamaktadır.

Duada istenilen şeyin geciktirilerek verilmesinin veya tamamen farklı bir şekilde icabet edilmesinin bir nedeni, Allah’ın insanları imtihan etmesi de olabilir. Allah, kullarının sabrını denemek ve onları olgunlaştırmak için vereceği nimetleri belirli bir hikmete göre belirli sürelerin sonunda verebilir.

Bu ve benzeri nedenlerden ötürü duada istenilen herşeyin hemen gerçekleşmesini bekleyemeyiz. Büyük İslam alimi Bediüzzaman’ın belirttiği gibi, Allah dua konusu olan şeyin daha azını verebilir, belki de mükafat olarak daha fazlasını verebilir, ya da yukarıda saydığımız nedenlerden ötürü hiç vermeyebilir. Ancak her durumda da Allah Kendisine dua edenin duasına icabet etmiştir.

——————————————-

Bu güzel bilgileri bize sunan Ali KEREM beyden Allah razı olsun.

134 Replies to “DUANIN KABUL EDİLMEYECEĞİNDEN ENDİŞE ETMEK

 1. Selamün aleyküm Arkadaşlar
  Allah hepinizden razı olsun.bu siteye ilkkez girdim hatta sıkıntıdan uykusuz kaldım tesadüfen girdim siteye.bundada vardır bi hayır diye düşünüyorum.İnanılmaz rahatladım paylaşımlarınızı okuyunca .rabbim dua eden müslüman kardeşlerimin dualarını kabul eylesin.Allahın duası herkezin üzerine olsun.Bende dualarınızı bekliyorum.Sevdiğime kavuşmak için dua ediyorum .allah sevenlerin gönlünden geçeni hayırlı kılsın ayırmasın.:) müminin en büyük silahı duadır dua etmekten vazgeçmeyin arkadaşlar.

 2. s.a arkadaşlar..bende birini sevdim,dinimizin ölçülerine uygun bir şekilde bikaç ay görüştük.tam iş ciddiye binicekti ki yanlış anlaşılma sonucu ayrıldık.benim açıklamama izin vermeden ilişkiyi bitirdi.şimdiyse çok mutsuzum.Rabbime dua ediyorum hayırlıysa bizi tekrar kavuştur deilsede kalbimden soğut diye.unutamıyorum bir türlü.müminin kardeşine duasi en tesirli dualardanmış,lütfen sizde dua edin kardeşiniz için.Rabbim hepimizin dualarını kabul buyursun inş..

 3. Merhaba öncelikle yazınız çok güzel gerçekten. Okuldan biri sürekli benimle uğraşıyor hakkımda kötü şeyler konuşuyor allahıma yalvarıyorum umarım sesimi duyar kurtarır beni bu durumdan.. Umarım herkesin dileği kabul olur. Hayırlı akşamlar.

 4. merhaba ben 13 ysndayım ve çok mutsuzum yarın sınavım var lütfen benim için dua edin allah dualarınızı kabul etsin rabbim herkese yardım etsin ama o bizim için en hayırlı olanı zaten yapıyor… yinede allahım bütün dualarınızı kabul eyler inşallah lütfen sizde bana dua edin

 5. SELAMUN ALEYKÜM HAYIRLI AKŞAMLAR
  Benim anlamadığım şey şu siz istediğinizi elde edince ALLAH nasip etti diyorsunuz.Elde edemeyince de demek ki hayırlı bir şey istemiyormuşum diyorsunuz.Peki ALLAH’TAN benim İSTEDİĞİM ŞEYİN BENİM İÇİN HAYIRLI kılmasını sonra da bana vermesini istesem olmaz mı?
  Haksız mıyım?

  NOT:Böyle yazdığım için MÜSLÜMAN olmadığımı düşünmeyin lütfen!!!!

 6. selamun aleyküm herkese hayırlı akşamlar bende bu siteye tesadüfen ve çok mutsuz olduğum bi durumda girdim yazılarınızı okudum gerçekten çok duygulandım çünkü bende aynı durumdayım birini çok sevdim ciddi bir birlikteliğe başlamıştık basit bir nedenden dolayı ayrıldık barışmayı çok istedim elimden gelen herşeyi yaptım ama o okadar inatki bir türlü geri dönmüyor onun gerçekten kaderimdeki insan olduğuna inanmıştım size yalvarıyorum ne olur banada dua edin ALLAHIM ne istiyosanız hepinize herşeyimn en iyisini en hayırlısını versin içindede bana.lütfen dua edin sevdiğim insan geri dönsün artık nefes alamıyorum çok mutsuzum unutamıyorum sizlerin duasına ihtiyacım var herşey gönlünüzce olsun ALLAHIM yanınızda olsun dualarım sizinle dua ederken ne olur benide unutmayın

 7. ben gizem bende sevdigimden ayrıldım 1 hafta oldu ama onu cok seviyorum ayrılmak istemiyorum basta ben ayrılalım dedim sinirle sonrada vazgectim ama sonra o ayrılmak istedi ALLAHIM herkesi sevdigine kavustursun yarrabim benim için de dua edin

 8. Selamun Aleykum.
  Allah hayırlı olan tüm dualarınızı kabul eylesin inşallah.
  Herkesin dertleri benzer görünüyor. Dünya derdi bitmez malesef. Allah sağlık dertleri gibi,gidenin yerine konulamadığı dertler vermesin.

  Benim de dertlerim dediğim gibi diğer arkadaşlara benziyor. Dul birini sevdim. Annem “hayır” dedi.
  Rabbime: Allah’ım Hz.Muhammed S.A.V Efendimiz Hz Hatice R.A ile evlendi. Neden beni bizim insanımız Peygamber Efendimizden üstün görüyor.diye sorup duruyorum.
  Ben ,haşa, daha üstün biri miyim de dul birisiyle evlenmem çok mu kötü?
  Ölene kadar çözemeyeceğim bir durum oldu çıktı bu olay.
  Annem’le aram artık eskisi gibi değil. Bundaki hayır nerede? Sürekli bunları sorar oldum. Karamsarlık sürekli içimde geziniyor. Kendimce eskiye nazaran etmedigim kadar dualar ediyorum. Sonuç şimdilik nafile.
  Fakat durup durup aynı şeyleri yineliyorum. Yüce Rabbim benden,bizden, herşeyden üstün. Benim için hayırlısı neyse onu o benden daha iyi biliyor.
  Buraya yazdıklarımı en samimi arkadaşlarımla bile paylaşmadım.
  kendimce,okuyan, ve bilen biriyimdir .Belki birinin yol göstermesine ihtiyacım var, çözemediğim dünya dertlerini nasıl atlatacagımı bilemiyorum.
  Sevdigimle olmayı istiyorum, ama bir seneden fazlası geçmişken demek ki benim için hayırlı olan o değilmiş herhalde diyorum.
  Arada kendimle çelişiyorum gibime geliyor. Allah CC affetsin beni. Yolumu şaşırdığımı düsündügüm zamanlar da var.
  Dertlerimin bir kısmını sizinle paylaştım. Hakkımızda hayırlısı olsun inşallah.
  Allah’ın selameti üzerinize olsun. Allah’a emanet olun inşallah.

 9. ben de nişanlımdan ayrıldım.8 ay önce nişanlanmıştım 3 gün oldu ayrıldık.şu an ailemde ben de çok kötü durumdayız.ama Allah a sığındım geçecek bu günler.Allah a dua ettim bitmemesi için ama bitti.demekki hayırlısı böyleymiş demenkten başka çare bulamıyorum.bir de ben birinin ahını aldım bana ömür boyu mutlu olma inşallah dedi ondan da çok korkuyorum bir kişinin ömür boyu ahı tutar mı?ömür boyu mutsuz olacakmışım gibi geliyor.ama ben Allah yolunda olan bir kulum ben ona hakkımı helal etmiştim.

 10. ALLAH o kadar büyükü inanarak icden yapın duaları kabul eder . 1 sene sonrada olsa 2 sene sonrada olsa dualarım kabul olacak diyin o şekilde dua edin inancınızı yitimediginiz zaman dualarınız kabul olur .ALLAHAmı binlerce kez şükürler olsun kurban olayım Yaradanıma neyi istediysem neyi dilediysem verdi dualarım gec kabul olur ama olur . en zor durumda bile Yüce Rabim hep yardımcım olur Ne olursa olsun size kötülük yapanda olsa sizi üzüp mutsuz eden bile olsa onun icinde dua edin iyi olması icin mutlu olması icin ben bugune kadar hep böyle yapdım .Yüce Rabim büyük cok binlerce kez şükür olsun Rabime Rabim herkezin duasını kabul etsin herkezin gönlüne göre versin herşeyin hayırlısını ve en iyisini

 11. @CAHİT CAN
  doğru söylüyosun kardeşim. ben de aynen öyle dua ediyorum. illa olcak değil. önce kalbimdekini hayırlı eyle daha sonra da hayırlı olanı nasip eyle. ALLAH HEPİMİZİN KALBİMİZDEKİNİ HAYIRLI EYLESİN DAHA SONRA DA BİZLERE NASİP ETSİN.

 12. ARKADAŞLAR SİZLERE DUA EDİCEM. NOLUR SİZLER DE BANA DUA EDİN . HAYIRLI BİR OKUL KAZANAYIM. ALLAH HEPİNİZDEN RAZI OLSUN. HEPİNİZE ALLAH SAĞLIK SIHHAT HUZUR VERSİN. ALLAH DUALARINIZI KABUL EYLESİN.

 13. selam arkadaşlar.ben de yaklaşık iki senedir dua ediyorum.burda sizinle derdimi paylaşmak istiyorum.kim haklı anlamadım.bundan iki yıl önce bir kurta biriyle tanıştım.çok samimi kız arkadaşımın tanıdığı biri.sonra bi şekilde msn adresimi aldı.birgün msn de karşılaştık ve konuşmaya başladık.o beni tanımaya çalışıyordu benimle ilgili sorular soruyordu.sonra telefonumu istedi ben de verdim.bundan sonra nezaman msn girse msj gönderiyordu.onun dışında da sabah akşam sürekli msj göndermeye başladı.bazen arıyordu.gün içerisinde sürekli çağrılar bırakıyordu.benimle çok fazla ilgileniyordu yani.yaklaşık dört ay felan böyle konuştuk.dört ay sonra dışarda görüştük.havadan sudan konuştuk.ilerleyen günlerde sinemya tiyatroya gittik.ama teklifler hep ondan geliyordu.ben ister istemez kendimi kaptırdım.yaklaşık bir sene bu şekilde msn de msjla devam etti.ben onunda bana ilgisinin olduğunu düşürken birgün beni aradı ve hayatında 1,5 yıldır görüştüğü bir kız olduğunu onu çok sevdiğini ve çok ciddi düşündüğünü söyledi.ben bunu öğrendikten sonra onunla konuşmadım.defalarca aradı.msj gönderdi ama cevap vermedim.sonra kabullendim.ve birgün tekrar arayıp o kızdan ayrıldığını ve benimle görüşmek istediğini söyle.biz tekrar eskisi gibi görüşmeye başladık.bu böyle altı aydevam etti.ve bana bir mesaj hayatında başka bir kız olduğunu söyledi.ve banda sen benim çok değer verdiğim bir arkadaşımsın dedi.ama o benim ona karşı duygularımı taaaaa başından beri biliyordu.onun için herşeyi yapacağımı biliordu.bana benim duygularımla oynamış gibi geliyor.yoksa ta baştan beri bana arkadaşcamı davrandı.şimdi ona çok kırgınım.sadece dua edebiliyorum.hakkımı helal etmek istemiyorum.

 14. çok teşekkür edrim paylaşım için gerçekten içim rahatladı şükürler olsun. şimdi şükrediyorum iyiki duam kabul olmamış bi çok şey yaşayıp öğrendim duam kabul olmadığı için ama artık akıllandım kendimi arındırmak ve duama yönelmek istiyorum.

 15. s.a bende yıllardır unutamıyorum 4 yıldır kurtulamıyorum bu acıdan dua edin cxok uzakta beni istemiyor başkasını seviyor galiba acım büyük hergün dua dua yalvardım allaha unutayım yada kavuşayım diye olmadı duanızı eksik etmeyin

 16. GÜZEL KARDEŞİM SEVDİĞİN KİŞİ SENDE TAKINTI OLMUŞ BU AŞK DEĞİL SEVGİ DEĞİL ÇÜNKÜ TEK TARAFLI OLAN DUYGULAR HAYIRLI DEĞİLDİR ..EĞER OLMADIYSA EMİN OL SENİN İÇİN HAYIRLI DEĞİLMİŞ ..BENCE KENDİNİ MEŞKUL EDECEK UĞRAŞLAR BUL ÜZÜLEN DÜŞÜNEN YIPRANAN SEN OLURSUN KİMSE BULUNMAZ HİNT KUMAŞI DEĞİL KİMSE VAZGEÇİLMEZ DEĞİL EN BÜYÜK AŞK RABBİME OLMALI EĞER BİR KULUN SEVGİSİ RABBİNİN SEVGİSİNİN ÖNÜNE GEÇERSE SEVENLER AYRILIR BUDA BİZLERE BİR İŞARET BİR HAYIRDIR BİZ FARKEDEMEYİZ CANI GÖNÜLDEN UNUTMAK İSTEYİPTE DUA ETSEN UNUTURSUN DİLERİM MEVLAM SENİ GERÇEKTEN SEVECEK VE DEĞERİNİ BİLECEK BİRİNİ ÇIKARSIN KARŞINA DUA EDERKEN HAKKINDA HAYIRLI AFİYETLİ OLANI DİLE DEKİ ALLAHIM BANA SEVDİĞİN KULLARDAN BİRİNİ NASİP ET HERŞEYİN BAŞLANGICI DEĞİL SONU ÖNEMLİDİR ALLAH CÜMLEMİZE HAYIRLI SONLAR NASİP ETSİN SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZ S.A.V EFENDİMİZİN ŞEFAHAT ETTİĞİ KULLARDAN OLABİLMEYİ NASİP ETSİN ÇOK KIYMETLİ BİR DUA VAR KENZÜLARŞ DUASI BUNU AKLINIZA GELDİKÇE OKUYUN BU DUAYI OKUYAN MUHAKKAK CENNETE GİRECEKTİR PEYGAMBERLERİN DERECESİNE ERECEKTİR DİYOR AÇIKLAMASINDA İNANARAK OKUYUN TÜRKÇE AÇIKLAMASIDA VAR HİÇ BİR DİLEK YOKTURKİ RABBİM KATINDA KABUL GÖRMESİN HİÇ BİR EL YOKTURKİ RABBİME EL AÇIPTA GERİ ÇEVRİLSİN HERŞEYİN BİR SAATİ VAKTİ VARDIR BİZDEN İSTENEN SABIRLA BEKLEMEKTİR RABBİMİN BİZE VERDİKLERİ HAYRIMIZA VERMEDİKLERİ ŞERRİMİZEDİR ALLAH HİÇ BİR KULUNUN KÖTÜLÜĞÜNÜ İSTEMEZ EĞER İSTEDİKLERİNİZİ BU DÜNYADA VERMİYORSAM MUTLAKA AHİRETE SAKLARIM SİZİN HAYRINIZA DİYOR ALLAHTAN ÜMİDİ KESMEMEK KARARLI İSTİKRARLI OLMAK LAZIM TIPKI DERSLERİNE ÇOK ÇALIŞAN BARARI İÇİN EMEK VEREN ÖĞRENCİ GİBİ

 17. iyi niyet bu konuda sana katılmıyorum…sevdiğin insanın hayatından çıkması bizim bir günahımızla gerçekleşmişse ve edeceğimiz tevbe, edeceğimiz dua bizi Rabbimize daha da yakınlaştıracaksa, belki Rabbim onun gidişini hem dua hem tevbe için vesile etmiş olamaz mı? önce o da severken kalpleri elinde tutan Rabbimin izniyle bizim sevgimiz alınmışsa kalbinden ve bizim için iyi kullanmamız gereken bir süreç yaratılmışsa duadan kaçılmamalı bence…

 18. Merhabalar,hepsimizi ALLAH imanimizdan ayrimasin,sevginin gercegi sadece annebabanin cocuklarila olan sevgisidir,ama kimsesi sevgisinden ayrilmasin,ayrilik acisin cekmesin,

 19. @gül
  yazınızı oku,dum durumunuz ne oldu merak ettim umarım gönlünüzdeki hayırlı hale gelmiş ve muradınıza ermişsinizdir

 20. arkadaslar bn allaha taktır almak ıcın dua edıyorum acaba kobul edermı

 21. s.a arkadas öncelıkle Yüce rabbim herkezin dualarını kabul buyursun insallah sizleri bu konuda aydınlatmak istedim … öncelıkle soyle i sözle baslamak istiyorum YUCE RABBİMİZ DİYORKI : SEN DUA ETTİNDE BEN KABUL ETMEDIMMİ elini acıp rabbinden iste herseyi şüphesiz ki Allah ona acılan hiç bir duayı geri çevimez sole hadisi serflerd e var dunya için edilendualar kabul olmassa bilhassa bu dunyada öbür dunyada Allahtan istedgınız için dua ettiğiniz için ahırette gunahlarnız af olcak be sayısız lutflar sunulcak size o yuzden kii insan oğlu keske dunyada ki hiç bir dileğm kabul olmasaydıda ahret hayatımda kabul olsaydı dycek dua mumınn sılahtr sabırla edilen her duanın kabul olcagına inanıyorum arkadaslar ve suda bir gercekki dua ederken kendinizi en sona saklayın önce musluman kardeslerımıze dua edıp sonra kendimize etmelıyız bıkmadan dua edin kabul olunmaycak bi dua yojtr Allah duaları kabul edrrr ve olmaycak dua ya amn detrmezz sole

 22. 12 ona aşık olduğumda 12 yaşındaydım şimdi yaş 33. 14 yıl onu düşünmeden geçen bir dakikam olmadı. biz hayatlarımızı birleştirdik 6yıl evli kaldık bü gün 4 gün oldu hakimin bizi boşaması yaşadıklarım anlatılmazki yüce rabbim bir kulun bu kadar sevilmeyeceğini bana gösterdi.hatalar insanlar için rabbim onun günahlarını affetsin. ona aşık olduğum gün yıl 91 haziran13. aynı köydeniz düğünde bayramda 3 yıl konuşamadan sadece bakıştık utanarak yüzümüz kızararak ilk zamanlar çocukluktu belki zamanla büyüdü aşkımız galiba benim en büyük günağım rabbimin yarattığı kulunu bu kadar sevmemdi şimdi benim kadar ailemde üzülüyor yüce rabbim bana ve aileme sabır versin bazı şeyler vardır hayatta bir kere yaşanır biri ölüm biri aşk ben birini yaşadım. can borcumda allaha herkez gibi bir gün onuda ödeyeceğim o güne kadar müğürledim kalbimi verdim anahtarını 4 gün önce haketmeyen birine şimdi sadece şunu söylemek istiyorum bana sorsalar aşk nedir anlat diye anlatamanki inanın gerçek aşk anlatılmaz yine inanınki insan hayatta iki kere aşık olmaz. zaman herşeyin ilacı derler gerçek aşkta ilaç olmaz

 23. @gül
  dualar seninle olsun yaradan ayrı düşenin yanındadır mutlaka umarım sevdiğine ulaşır kavuşursun gül.

 24. Arkadaşlar İçimi Rahatlattınız Ben Allaha Çok Dua Ediyorum..Ama Belki kabul olmz diye arada bir düşünüyordum Ama bu yazıyı okuduktan sonra Herşeyin Allaha İnanmaktan Onun Bizim Yanımızda Olduğunu Dueğamızı Elbet Bir Gün Kabul Edecinden Ve Sabırın Olması Gerektiğini Anladım.Allaha Çok Dua Ediyorum Ve Kendi Kendime Diyorumki Bekle Merve Elbet Bir Gün Allahta Seni Duyacak Duanı Kabul Edecek Sadece Allaha Dua Et Ve Bekle o Duan Daima Bir Gün Olacak Diyorum İyiki Yazmışsınız Allahta Sizin Duanızı Kabul Eder İNŞALLAH <3

 25. muhamed :@gül dualar seninle olsun yaradan ayrı düşenin yanındadır mutlaka umarım sevdiğine ulaşır kavuşursun gül.

  AMİNN İNŞALLAH,

 26. Allah kuluna şahdamarından bile yakın.O kulunu hep DUYAR,açığını da gizlisini de BİLİR,GÖRÜR.. bunu da Kuran ı Kerim de bu şekilde bızlere haber vermektedir.O nun duymadığı görmediği bilmediği zerre an yok….şükürler olsun …. O dualara mutlaka icabet eder çünkü bu O nun vaadidir.ya ahirette ya dünyada ya her ikisinde ya aynen ya bir kazadan büyük bir beladan koruyarak…..ancak mutlaka mutlaka kabul eder…. yeter ki gönüller heveslerinden önce Allah ı anmayı O na bağlanmayı tatsın,öğrensin,O nun Aşkıyla yansın….

 27. @Özgür Tufan
  özgür kardeşim yazdıkların beni ağlattı resmen.. rica etsem bahseder misin bize, nasıl oldu evlendiniz, neler yaşadınız, neden ayrıldınız… bize vereceğiniz öğüt var mı..

 28. nihal :
  @Özgür Tufan
  özgür kardeşim yazdıkların beni ağlattı resmen.. rica etsem bahseder misin bize, nasıl oldu evlendiniz, neler yaşadınız, neden ayrıldınız… bize vereceğiniz öğüt var mı..

  Beyefendinin yillari kaplayan sevgisine ben de hayret ettim.. boylesine sevmek aci veriyor, boylesine sevilmek ise guzel olsa gerek…. Fakat bildigim bir sey var ki kalbe ask dusuren Rabbim dilerse bir cirpida alir ve dilerse baska ve hak eden bir kulunu yine oyle bir sevdirir ki……. Allah Aska duydugunuz saygi ve sevgiden oturu sizleri ASKla donatsin…

 29. Ben ne yapıyım Allahtan ne ev ne mal ne mul istemıyorum sadece bi dilegım var aylardır dua ediyorum ama olmuyor ….. Bı kulunun bı duası neden kabul olmaz çok şey istemiyorum aylardır edıyom ihlas suresı salavat getırıyorum şimdide tevrıcıye okuyorum olmuyor zaten olmasa dınımı degısterecem olmuyor yoruldum gecelerı yatamıyorum artık meal adresımı kullanmıyorum lınk
  Ten mealden faceden bulur cevap atasanız sevınırım

 30. selamun aleyküm arkadaşlar .
  müminin mümine duası kabul olurmuş.
  sevdiğim birisi var o da beni seviyor
  ama ailem onu istemiyor dul olduğu için.
  sevenlerin rabbimin de izni ile kavuşması için dualarınıza ihtiyacım var.

 31. yorumlara baktım ama konunun baya dışına çıkmış 🙂
  konu: dua ve öyle ya da böyle burda ya da ahirette kabul olacağı
  yorumlar: sevgilimden ayrıldım çok üzülüyorum 🙂
  Arkadaşlar, ben de bir kızı sevdim, ama bazı mevzular vardı ve mecburen beklemek zorundaydım. 3 yıl… 3 yıl boyunca müjdeyi verecek diye dua gibi inandım, güvendim, ve 3 yıl boyunca bekledim. Sonuç? Müjde beklerken arkadaşımla evlendi!!! Her gün gözyaşı, her gün çile, her gün nefessiz kalış… İnsan uyku dışında tek bir dk olsun düşünmeden duramaz mı, yok duramıyorum… Derken dua üzerine yoğunlaştım, her şeyin olduğu gibi duanın da bir edebi vardı, Allah’ım ver demekle bitmiyordu.. Velhasıl kelam duanın edebi falan bunları da geçtikten sonra farkettim ki aslında benim onu sevmem dünyalık sevgiydi, kaybedişim ise dünyalığın ötesinde, Rabb’e yaklaşmama vesile oldu. Bunun için hamd (hem övgü hem teşekkür, zaten manası da budur) etmeye başladım… Bu sayfada olmamın sebebi de aslında tıpkı sizlerin nedeni gibi: AŞK… Yazdım Google amcaya “sevdiği başkasıyla evlenen ahirette kavuşur mu” diye ve BİLMEM KAÇINCI SAYFADA bu siteye denk geldim.. Buraya gelmeden önce bir başka sitede okuduğum makale içimi öyle ferahlattı ki, yorumlarınızı görünce sizlerle de bu hususta birşeyler paylaşmak istedim… Kıyamet günü en son Azrail (a.s.) kendi canını Allah’a teslim edecek.. Ölüm meleği de ölecek ve hatta hadiste ölümün dahi bir koç suretinde öleceği bildiriliyor… Biraz maneviyat diyeceğim ama önce maneviyatın amiyane tabirle “Allah, Din, Kitap” demekten ibaret olmadığını, aksine adı üzerinde manaya yönelmek oluğunu belirtmek isterim. Ölüm dahi ölecekse o zaman Habibullah’ın Ahirette kişi sevdiğine kavuşacak anlamındaki hadisinin de doğruluğu, hakikati kanıtlanmış oluyor 🙂
  İşte müjde: Ölüm dahi ölecekse dünyadaki evlilikler hali ile zaten ölmüş olacak… Yani Ahirete herkes bekar olarak gidecek… Bu noktada tavsiyem odur ki siz Allah’a yönelin, O’nu sevin, ki O da ahirette sizi sevdiğinize kavuştursun (bu en basit tabiri, yoksa tabii ki Allah beni falana kavuştursun diye Allah’ı seversen kusura bakma çok beklersin 🙂 )
  Dualarınızda bana da yer ayırırsınız umarım ki…
  Selametle…

 32. Düzeltme: “Ahirete herkes bekar olarak gidecek” cümlesi yanlış oldu, doğrusu: “Ahirette herkes bekar olarak dirilecek”.

 33. S.a insanlar. Ben aylardır yalvarıyorum.Allahım helal yoldan bana güç ve para sağlık sıhhat ver diyorum.Çok şükür sağlığım yerınde ama.Nedense maddiyata gelince çok sıkıştığım halde bana vermiyor.Neden anlamıyorum.Canım Allahım diyorum sen benim tek dostum tek sevgilim herşeyimsin neden vermiyorsun diyorum.Rabbim bana verirsen fakir fukara çoluk çocuk doyurucam diyorum.Maddi anlamda çok sıkıştım bankalara borç yaptım faizler cabası mahfoldum açıkcası.Bana dua edin bari sizin duanız benim için belki kabul olur. 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir