ALLAH’IN İNSANLARA NİMETİ DUA

Allah’ın Kuran’da tarif ettiği duada, kişi Allah’ın kendisini gördüğünü, duyduğunu kavramış, O’na saygı ve korkuyla boyun eğmiş ve O’nun önünde kulluğunu açıkça kabul etmiştir.

    Duanın belli bir zamanı ve yeri yoktur. İnsan sokakta, otomobilde, okulda, işyerinde, kısacası her yerde dua edebilir. Önemli olan kişinin Allah’ın kendisine şah damarından daha yakın olduğunu unutmamasıdır. Dua insanı Allah’a yakınlaştıran çok değerli bir ibadettir. Çünkü Rabbimiz’in verdiği nimetler süreklidir, insanların bu nimetler karşısında dua ve bağışlanma dilemeleri de sürekli olmalıdır. 
    Kuran’da, bir ayette dikkatin daha kolay sağlanacağı, günlük uğraşların dışında kalan saatlere, yani geceye ve sabah namazı vaktinde duaya dikkat çekilmektedir. Ayette “…seher vakitlerinde bağışlanma dileyenler” (Al-i İmran Suresi, 17) şeklinde tarif edilmekte ve dolayısıyla günün bu en erken saatinin önemi vurgulanmaktadır. Kuran’da seher vaktine ve geceye dikkat çekilmesinin çeşitli hikmetleri vardır. Samimi bir dua ve içten bağışlanma ile güne başlayan ve her an Allah’ı hatırlayan insan, akşama kadar geçireceği günün içindeki gelişmeleri de Kuran ayetleri ile değerlendirir. Allah’ın kendisini izlediğinin bilinci ile hareket eder. Allah, gece vaktinin, hareketli olan gündüze göre düşünme, okuma ve duaya daha elverişli olduğunu şöyle bildirmektedir: 
    “Doğrusu gece neşesi (gece ibadeti, insanın iç dünyasında uyandırdığı) etki bakımından daha kuvvetli, okumak bakımından daha sağlamdır. Çünkü gündüz, senin için uzun uğraşılar vardır. Rabbinin ismini zikret ve herşeyden kendini çekerek yalnızca O’na yönel.” (Müzemmil Suresi, 6-8)
    Gece duası gün içinde dünyevi uğraşlarla vakit geçiren insanın kendi kendine bir vicdan muhasebesi yapmasını sağlar. Dolayısıyla gece duası gün içinde yapılan hataların gözden geçirilmesine ve bu hatalardan dolayı tevbe edilmesine, bağışlanma dilenmesine ve günlük uğraşıların insan ruhunda yarattığı muhtemel olumsuzlukların giderilmesine bir vesiledir. (Harun Yahya, Kuran’da Dua)

    Allah Her Duaya İcabet Eder İnsanlar

    Allah’ın yardımından kuşkuya düşmeden, kabul olacağına kesin olarak iman ederek dua etmelidirler. Çünkü duaları kabul eden Rabbimiz Kuran’da şu şekilde bildirmiştir: “Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar.” (Bakara Suresi, 186) 
    Duanın kabul olmayacağı endişesiyle dua etmekten vazgeçmek Kuran ahlakına uygun bir davranış değildir. Bu, pek çok yönden hatalı, hatta cahilce bir tavırdır. Ancak şunu belirtmek gerekir ki, ayetlerde vurgulanan “duaya icabet” bir şeyin “aynen gerçekleşmesi” anlamına gelmez. Çünkü insan, bazen kendisi için zararlı olan bir şeyi Allah’tan talep ediyor olabilir. “İnsan hayra dua ettiği gibi, şerre de dua etmektedir. İnsan, pek acelecidir.” (İsra Suresi, 11) ayeti, bize bu durumu açıklamaktadır. Duada istenilen şeyin geciktirilerek verilmesinin veya tamamen farklı bir şekilde icabet edilmesinin bir nedeni de Allah’ın insanlara olan rahmetindir.Allah herkesin ihtiyacını en iyi bilen, herşeyden haberdar olandır.

11 Replies to “ALLAH’IN İNSANLARA NİMETİ DUA

 1. Bizi yoktan var eden yüce ve baki olan allahımız tüm inanları korusun ve kendini bilmeyen kişileride dogru yolu buldurmayı nasip etsin.bizleri kitap üzerinden ve internet yoluyla bizlere bu güzel imkanları sundugunuz için çok teşekkürler.

 2. içime bir sevinç geldi bu okuduklarımla içime huzur getirdi şüpesizki allah dualarımızı kabul edendir o rahmet edici o bağışlıyıcıdır hamd olsun allahımıza

 3. Okudum ki,Allah müminin mümin kardeşi hakkında gıyabında yaptığı duaları kabul edermiş.Allah’a duam;
  allahım; Bütün inanan kullarına dünyada ve ahirette iyilik ve güzellik ver ve cehennem azabından koru. Amin. Ey müminler, lütfen siz de benim için Allaha hayır dua edin.

 4. İnancını yok eden toplumlar çökmeye mahkumdur.
  Bizleri yaradan, hiç bir zaman bizlerin kötü olmasını istemez.
  Bu dünyada sabır etmek kadar mükemmel bir şey olamaz.
  Fakir insanların, sıkıntıda bulunan insanların sığınağı dualardır.
  Zengin insanlar zorda kalmadıkça Allah’ı pek anmazlar.
  Allah, kalben, bütün içtenliğinle yapacağın duayı belki kabul eder. Kimse bilemez Allah’ın ne zaman nasıl karar vereceğini. Bizler bir fani olarak geldik ve gidiyoruz.
  Yaradan bilir herşeyi.
  İnsanların sığınacağı ve medet umacağı Allah’tır. Allah’ın izni olmadan kimse kimseye yardım etmez. Allah ne derse o olur. O’nun için her ne olursa olsun, kulların Allah’a sığınması gerek.
  Böyle güzel siteler açtığınız için de sizlere teşekkür ederiz.

 5. şüphesiz allah esirgeyen ve bağışlayandır o duaları kabul edendir.rabbim cümlemizi korusun yazmış olduğunuz yazı çok güzel çok beğendimm

 6. esirgeyen ve bağışlayan allahın adıyla allahım nimetlerimizi bağışla bizi koru sen allahım

 7. allak mukatdim dir diledini öne geciren dir bu dünya sınavdır arkadaşlar allah herkese gönlune göre versin

 8. esirgeyen ve bağışalayan adıyla allahım sen bizi yaratmıssın sen bu muhtaç kullarını koru nimetlerimizi bağışla bizi koru yüce rabbim
  BİZİ KORU YÜCE YA RABBİ

 9. Ben yıllardır ailem dışında tanıdığım veya tanımadığım birçok insan için onlara dua etmeyi büyük bir vazife bilerek ve büyük bir sadakatle dua ettiğm kişiler vefat edinceye kadar gıyaplarında dua ederim. Bu kişiler yakın veya uzak çevremdeki tüm yaşlı insanlar kimsesizler çocuksuz aileler,sağlık problermi olduğunu duyduğum tanıdığım veya medyadan tanıdığım veya indirekt tanıdığım ama hiç karşılaşmadığım insanlar olabilir. Dualarım nasıl olur; o kişiler adına sürekli Allah’ın isimleriyle zikir çekmek, onların adına Kurandan sureler okumak, salavat getirmek şeklinde olur. Aynı zamanda kendi ölmüşlerime okuduğum zaman sağ olsunlar veya olmasınlar bir kere dualarında bulunmuş isem onların ölmüşlerine de okurum. Geceleri uyandığım zaman gıyabında dua ettiğim kişilerden çok sıkıntılı bir durum yaşayan varsa onlar için ellerimi açmadan kesinlikle uyumam. Arkalarında kimseryi bırakmamış ölülere dua da benim için önemli bir vazifedir. Bizlere verdiği inanç için Allah’ıma şükür ederek bizleri dinden imandan ayırmamasını niyaz ediyorum.

 10. ey alemlerin rabbi olan bizleri yokdan var eden nurumuz yüceler yücesi allahim beni anami babami kardesimi kizimi akrabalarimi ve tüm müminleri bagisla sana sonsuz hamd eder sükür ederiz bizleri resuluna ve resullarina komsu eyle salih kullarinin arasina al.yahudileri ve hiristiyanlari sana havale ediyoruz.düsmanlarimdan intikamimi al rabbim .seni seven ve kalbinde yalniz senin askinla yak bizleri cehennemin kabrin ve tüm yarattigin serlerden sana siginirim tüm resullarinin yüzü suyu hürmetine bizleri islah et ve bagisla süphesiz senin gücün herseye yeter anama babama uzun ömürler ahirettede kevser suyunu icmeyi cemali ni ve yalniz sana asik olanalardan eyle kabul olmayacak dualaradan hakkimizda her sey in hayirlisini nasip et peygamberimize rahmetin onun vesilesiylede bizlere rahmet etmeni niyaz eder sana kurban olurum biricik askim canim allahim seni cok seven biricik kulun umut sengül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir