ALLAH’IN VARLIĞINI HİSSEDEREK DUA

Duanın en önemli unsurlarından biri Allah’a olan kesin imandır. İnsan çaresiz kaldığı durumlarda Allah’ın varlığını ve kendisine sadece O’nun yardım edeceğini hiç şüphesiz bilir. Ancak insanın rahat zamanlarında da Allah’ın varlığını ve gücünün büyüklüğünü hissederek dua etmesi gerekmektedir. Aslında insan sadece dua sırasında değil, günlük yaşantısının her anında bu bilinçte olmalıdır.   Her an, Allah’ın varlığını ve yakınlığını hissederek dua etmelidir. Çünkü ancak Allah’ın varlığının farkında olan insan duanın anlamını ve önemini kavrar. Duanın özelliği, Allah ile kulu arasında özel ve sıcak bir bağlantı kurmasıdır. İnsan tüm sıkıntılarını ve isteklerini Allah’a açar, O’na yakarır ve Allah kulunun isteğine icabet eder, duasını karşılıksız bırakmaz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Kuran’da dua hiçbir şekli kalıba sokulmaz. “Allah’ı ayaktayken, otururken ve yan yatarken zikredin” (Nisa Suresi, 103) ayeti, insanın her durumda ve her şartta Allah’ı anıp O’na dua edebileceğini gösterir. Önemli olan şekil değil, dua eden kişinin samimiyet ve teslimiyetidir.

Bunun aksi bir anlayışise, duayı gerçek anlamından çıkarır ve bir tür büyü ya da tılsım gibi görülmesine yol açar. Birtakım cahil insanların kendi kendilerine ürettikleri ağaçlara bez bağlama, suya üfleme gibi batıl inançlar bunun bir göstergesidir. Dikkat edilirse bu tür uygulamaların temel özelliği, bunları uygulayan kişilerin Kuran’ın mantığından uzak oluşlarıdır. Doğrudan Allah’a yönelip isteklerini O’ndan istemektense, birtakım batıl tören ya da semboller icad etmekte, duayı da bunlar aracılığıyla yapmaktadırlar. Kime dua ettiklerinin, kime yakardıklarının ise pek farkında değildirler. Dua için kullandıkları cisimlerde bir tür “keramet” olduğu zannındadırlar, ama sorulsa bunun ne demek olduğunu tarif edemezler. Türbe ziyaretlerini amacından saptırarak bu türbelerde yatan insanlara dua edenler, onlardan medet umanlar da aynı batıl ve sapık inanca sahiptirler.   

Mümin ise “Rabbinin ismini zikret ve herşeyden kendini çekerek yalnızca O’na yönel” (Müzemmil Suresi, 8 ) emrine uyar, tüm bu batıl inanışlardan uzak olarak sadece ve sadece Allah’a döner, O’nun huzurunda boyun eğer ve Rabbimize yalvarır.

Kaynak: http://www.kurandadua.com/html/kuranda_dua1.htm#02

4 Replies to “ALLAH’IN VARLIĞINI HİSSEDEREK DUA

  1. selamunaleykum arkadaşlar sizden dualarınızı bekliyorum.bana görücüler geliyor.eğer o kişi dinim yaşayışım işimin akibeti dünyam ve ahiretim hakkında hayırlı ise bunu nasip eyle.eğer hayırlı değilse bunu benden beni bundan vazgeçir.amin… ALLAHA EMANET OLUN.

  2. Allah razı olsun güzel bir yazı olmuş Allah hepimize hakkıyla dua etmeyi O’na olan olan acziyetimizin farkına varmayı nasip etsin inşaallah. RABBİM yar ve yardımcınız olsun. Şu aciz kardeşinize dua ederseniz çok mutlu olurum buna çok ihtiyacım var. ”mü’minin mü’mine yaptığı dua günahsız ağızla yapılan duadır” hadis-i şerif. Dualarımız mutlaka cevap buluyor şüpesiz O’nun katında…

  3. BENCE DUA İNSANIN BAŞI SIKIŞTIĞI ZAMAN YADA CAN SIKLDIĞI ZAMAN, YAPILMAMASI LAZIM. DAU HER AN VE HER ZAMAN ALLAHIN ADININ ANILMASI LAZIM ÇÜNKÜ O BİZİM HAYATIMIZI DEVAM ETİRMEK İÇİN NİMETLER VERMİŞTİR O YÜZDEN ALLAH İÇİN DUALRIMIZI SİRGEMEYELİM EN AZINDAN ŞÜKÜR DEMESİNİ BİMEK LAZIM. derya

  4. SELAM ARKADAŞLAR SİTENİZİ ÇOK BEĞENİYORUM …BENDE SİZLERE KATILMAK İSTİYORUM …ALLAH HEPİNİZDEN RAZI OLSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir