DUADA ACELECİ DAVRANMAKTAN KAÇINMAK

İnsan fıtratı gereği aceleci bir varlıktır. Yaratılışındaki bu acelecilik ön plana çıktığı zamanlarda da hareketlerinin sonucunu düşünmeden davranabilmektedir. Nitekim bu yüzden Kuran’da, “İnsan aceleden (aceleci olarak) yaratıldı. Size ayetlerimi yakında göstereceğim. Şimdi hemen acele etmeyin” (Enbiya Suresi, 37) şeklinde bildirilmektedir. Bu acelecilik genellikle dünya nimetlerinin elde edilmesi konusunda ön plana çıkar.İnsan cennete ve Allah’ın nimetlerine karşı büyük bir istek duyar. Bu nimetlerin benzerlerinin dünyada da yaratılmışolmasının sebeplerinden biri, cennetin özelliklerini biraz daha iyi kavranmasını, cennete duyulan isteğin artmasını sağlamaktır. Oysa insan hem bu nimetlere duyduğu istekten, hem de aceleci olduğundan ötürü nefsinin arzu ettiklerinin hemen gerçekleşmesini ister. İnsanın bu aceleciliği zaman zaman dualarına da yansıyabilir. Dua ettiği zaman hemen duasına karşılık verilmesini ister. Duasına karşılık alması biraz gecikirse “dua da ediyorum, ancak kabul edilmiyor” şeklinde çok yanlışbir serzenişte bulunabilir. Sabırsızlık, zamanla ümitsizliğe hatta duanın terkedilmesine kadar gider.

Oysa mümin bilir ki, kendisi için neyin hayırlı olduğunu en iyi bilen Allah’tır. “… Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz” (Bakara Suresi, 216) ayeti, insana bunu haber verir. Bu nedenle insan Allah’tan bir şeyi istediğinde, takdiri O’na bırakmalı, O’ndan her şartta razı olmuşbir biçimde sabırla beklemelidir. Belki dua ederek talep ettiği şey kendisine bir fayda sağlamayacaktır, o nedenle Allah bunu kendisine vermemektedir. Belki de o hayra ulaşması için belirli bir olgunluğa kavuşması, bunun için de bir süre eğitilmesi gerekmektedir. Belki Allah kendisine daha da hayırlı bir başka nimet verecektir, ama sabrını ve sadakatini denemektedir.

Tüm bunlar dua eden insanın, duasında sabırlı ve kararlı olması, Allah’ın rahmetinden asla ümit kesmemesi gerektiğini göstermektedir. Nitekim Kuran’da, duada sabırlı olmaya özellikle dikkat çekilir:   

“Sabır ve namazla yardım dileyin. Bu şüphesiz, huşu duyanların dışındakiler için ağır bir yüktür.” (Bakara Suresi, 45)   

Kuran’da dua ederken kararlı olmak öğütlenmiştir. Dua bir ibadettir ve duada sabır, dua eden açısından önemlidir. Sabırla dua etmek duanın konusu olan isteklere olan ihtiyacın, bu konudaki sıkıntının, daha önemlisi Allah’a olan yakınlığın arttığının göstergesidir. Duada sabır göstermek mümini olgunlaştırır, güçlü bir irade ve karakter kazandırır. Duada sabır gösteren mümin, duasının karşılığını, istediği şeylerin birçoğundan daha değerli olan, derin bir manevi hal kazanarak alır.  

Peygamberlerin çoğu Allah’a olan taleplerini kimi zaman yıllar boyu hiç durmadan duayla ifade etmişler, Allah ise onlara istediklerini kimi zaman yıllar sonra vermiştir. Hz. Yakub’un, oğlu Hz. Yusuf’a kavuşması, Hz. Yusuf’un yıllar boyu kaldığı zindandan kurtularak güç ve iktidar sahibi olması, Hz. Eyüp’ün şeytanın kendisine dokundurduğu azaptan kurtulması, bunların hepsi büyük sabır örnekleridir.   

Allah bu salih kullarının dualarının karşılığını belirli bir süre ertelemekle onlara hayır dilemiş, onları bu sayede olgunlaştırmış, eğitmiş, sadakat ve ihlaslarını pekiştirmiş, onları cennette yüksek makamlara layık kullar haline getirmiştir.   

Bu nedenle yaptığı bir duanın karşılığını görmek için aceleci davranmak asla ve asla bir mümine yaraşmaz. Müminin yegane görevi Rabbimize kul olması ve O’nun kendisi için belirlediği kadere rıza göstermesidir. İşte salih bir mümin duasını, bu kulluk vazifesinin bir parçası olarak yapmalıdır.

Kaynak: http://www.kurandadua.com/html/kuranda_dua1.htm#06

16 Replies to “DUADA ACELECİ DAVRANMAKTAN KAÇINMAK

 1. Harika.Ve daha ne derin hikmetler vardır duanın kabülünün gecikmesinde.Bir kere ‘ğayb aleminin perdelenmesi’ve imtihan sırrının gizlenmesi temel hikmet olsa gerektir,Allahu Teala a’lem…Vesselamu Aleyküm …

 2. Kesinlikle katılıyorum, dua da sabır en önemli unsur, Dua etmek kadar güzel bir şey düşünemiyorum, Allah’a dua etmek manevi açıdan beni hayatta en güzel kılan şeydir…

 3. evet rabbimiz temizdir güzeldir ben ona layık bir kul değilim herkeste öyle bana göre duada sabır olmalı ama benim istediğim farklı idi yani ben bir treni sürmekteyim önümde uçurum diğer tarafta ise tren rayları çevirildiği halde güzel bir hayat yani istediğim şey orada ama trenden atlamakta var bu beni
  m için istedeiğimden vazgeçmek olur o halde rayların başkası tarafından çevirilmesi gerekir ne olur beni anlayın ama sizler de benim gibi insanlarsınız 3 üncü bir ihtimal düşünemiyorum evet şimdi istediğimden vaz mı geçmeli bu benim için bir ölümdür beni anlayın

 4. bir gün bu siteye mutlu ve güler yüzlü olduğum halde mesj atmak isterim inşallah güzel olan yakında allah kimseyi psikolojikmen yıkmasın istediğinden ayırmasın beni mazur görün

 5. allahın selamı sizlerin üzerine olsun….
  abiler bakın sabır gerçekten sabır bakın ben çok önemli şeyler yaşadım ama kesinlikle allahtan umut kesmeyin çünkü allah merhameti çok olandır zira onca güzel isimlerindende anlaşılır inanki birazcık sabrın sonuda allah hiç ummadığınız yerden sizin aklınızın alamıyacağı derecede güzel verecektir …
  allahın hüküm vermesini bekleyin ve şunu bilinki..
  annelerimiz gönlümüzdeki herşeyin olmasını istemezmi merhamet etmezmi bize annenin merhameti allahın merhametinin yanında okyanusta damla sayılır 🙂
  o yüzden allaha dua edelim allah cümlemizin duasını kabul etsin …amin amin amin

 6. rabbim pek çok kere sabrımı denedi sanıyorum.ümitsizliğe kapıldığım çok oldu.isyandan korktuğum ama tek sığınacak kapı oydu.allah beni ve benim gibi herkesi nefsine ve şeytana uymaktan korusun….amin

 7. ben biliyorum ama yinede isyan ediyorum.isyan ediyorum.sonra pişman oluyorumm.:((

 8. bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim sabır ile dua etmenin önemini sayenizde anladım demekki sürekli dua edip istediğimizi sürekli dile getirmek makbulmuş
  Allah hepinizden razı olsun
  SELAM VE DUA İLE…

 9. Dua benim icin hersey demek dua etmedgim zamanlarda kendimibir hic gibi hissediorum..:( cagresize cagre veren imkansizi imkanli kilan ummadigimiz anda yardimini gönderen Allah (CC) YE binlerce onbinlerce sükürler olsun.. konu icin cok tesekkurler cok anlamli..Allah cc razi olsun insallah–.

 10. kesınlıkle çok dogru bnde suan çok zor durumdayım ve ancak dua ettıgım zaman rahat hıssıedıyorum kendımı.YÜCE ALLAHIM sabrımızın sonunu selamat etsın.sabır duası:
  “BİSMİLLAHİ ALA NEFSİ VE MALİ VE DİNİ.ALAHUMME RADDINİ Bİ_KADAİKE VE BARİK Lİ FİMA KUDDİRE Lİ,HATTA LA UHİBBE TA’CİLE MA AHHARTEHU VE TE’HİRA MA ACCELTEHU.
  ANLAMI:
  ALLAHIM senın ismıne,malımı dınımı ve nefsımı emanet edıyorum ALLAHIM hukmune beni razı kıl kaderımde olanı bana mubarek kılki tehır ettıgının aclesını acele ettıgınının de tehırını istemeyeyım nefsımın isyanını onle teslımını sagla:)

 11. kesınlıkle çok dogru bnde suan çok zor durumdayım ve ancak dua ettıgım zaman rahat hıssıedıyorum kendımı.YÜCE ALLAHIM sabrımızın sonunu selamat etsın.sabır duası:

 12. “BİSMİLLAHİ ALA NEFSİ VE MALİ VE DİNİ.ALAHUMME RADDINİ Bİ_KADAİKE VE BARİK Lİ FİMA KUDDİRE Lİ,HATTA LA UHİBBE TA’CİLE MA AHHARTEHU VE TE’HİRA MA ACCELTEHU.
  ANLAMI:
  ALLAHIM senın ismıne,malımı dınımı ve nefsımı emanet edıyorum ALLAHIM hukmune beni razı kıl kaderımde olanı bana mubarek kılki tehır ettıgının aclesını acele ettıgınının de tehırını istemeyeyım nefsımın isyanını onle teslımını sagla:)

 13. arkadaşlar sabır olmadan yaşanmaz bakın beni hayata bağlayan bir sabır duası——Rabbine yönel.?SANA YÖNELDİM RABBİM SANA DAYANDIM SENSİN BENİM TEK TESELLİM TEK UMUDUM KARANLIKLARIMI AYDINLATAN IŞIĞIM BUZ TUTMUŞ YANLARIMI ERİTEN GÜNEŞİM.KARŞINA GELDİM ZİFT KARASINI KALBİMİ ALIP GELDİM FERAHLAT KALBİMİ HUZURUNLA DONAT KALBİMİN HER ZERRESİNİ TUT ELERİMDEN TUT Kİ YAPAMAM _—SENSİZ RABBİM—- OKUYUN ALLAHIN ADIYLA EFENDİMİZİN AŞKIYLA………_?

 14. bazen sabretmek zor dayanmak zor ağlaya ağlaya yazılar okurken tesadüfen buldum bu siteyi okudum ve kendimi buldum bunun bana bi işaret olduğunu düşünüyorum. evet sabretmek dayanmak zor bazen ama rabbimiz bizim için hayırlı olanı bilir herzaman eğer vermiyosa bi zamanı var demekki. ben elimden geldiğince dua edip sabredicem umarım anlımın akıyla çıkarım bu sınavdan rabbime layık bi kul olup sabır gösterebilirim.

 15. gerçekten daha önce de çok sıkıntılarım oldu.. ama o zamanlar çok aceleci davramdım isyana sürüklendim ama allahtan umudumu yitirmedim rabbimden hep sabır ve doğru yol istedim evet biliyordum bunun bir sınav olduğunu yine bir sınavın içindeyim bundan önce yine unutmuştum imanımı hayasızlığa ve sapkınlığa yönelmiştim…ama rabbim doğru yolu bulmama yine yardım etti yine doğru yoldamıyım bilmiyorum gerçekten bu yoldan dönmemek gerekiyor.
  işde burada sabırlı olmak gerekiyor ve şu anda maddi manevi gerçekten zor durumdayım…ama rabbime anlattım hepsini ve sabır ediyorum…biliyorum bu bir sınav ve bende bu sınavı geçeceğim..ALLAH NERDE ZOR DURUMDA OLAN BİR MÜSLÜMAN KARDEŞİM VARSA ONLARA YARDIM EYLESİN…
  SABR ETMEK GERÇEKTENDE GÜZEL OLGUNLAŞIYOR İNSAN…
  ZOR GÜNLERİNİZ İÇİN VE HER ZAMAN OKUYABİLİRSİNİZ İNŞİRAH SÜRESİ HUZUR VERİYOR…
  AYRICA İNSAN EN YAKININDAKİNE BİLE DERDİNİ ANLATAMIYOR
  BU FIRSATI VERDİĞİNİZ İÇİN ALLAH HEPİNİZDEN RAZI OLSUN….ES SELAM-Ü ALEYKÜM….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir