Kategoriler
GENEL

Dua dostluğumuz hakkında bir röportaj.

Kıymetli dostlarım Rabbimin selamı, rahmeti ve bereketi sizlerin üzerinize olsun.

Funda ablama rica ettim ve oda güzel yüreğindekileri paylaşmaktan geri durmadı.Ortaya harika bir röportaj çıktı.Sizlerinde bu röportajı beğeneceğinizi umuyorum.

Zaman ayırıp soruları tüm içtenliğiyle yanıtlayan Funda ablama teşekkür ediyorum.

Mucize.net’e ilk nasıl eriştiniz?

İnternette dua ararken, sıkıntılardan kurtulmak için dua arıyordum.Google’dan buldum.

Aradığınız kelimeyi hatırlıyor musunuz?

Sadece “dua” yazdım sonra ilk linkte “dua dostluğu (Rabbe Yakarış)” vardı.

İlk izlenimleriniz ne oldu?

Siteye girdiğimde insanlar dualar yazmışlardı, herkes derdine derman arıyordu.Ben başkalarının da onların dualarına yorum yazdığını, birbirleri için dua ettiklerini ilk etapta anlamamıştım ,  bir kaç kişinin duasını okudum ve çok hoşuma gitti.Bende dua edip kapattım sayfayı. Rabbimin hikmeti işte ertesi gün bir şey beni itti tekrar açmam için ama tamamen hislerimle alakalı içimden bir ses söyledi bunu ve siteyi açtım. Bir  baktım benim duamın altında 5 yorum yazıyor.

Sanırım eski sistemdi forum sayfası değil.

Evet eski sistem.

Sitede ayrıntılı olarak bazı dertlerin paylaşılmasını nasıl buluyor sunuz?

Harika buluyorum kimse birbirini tanımıyor ama herkes sanki yıllardır birbirini tanıyor gibi her derdini anlatabiliyor.

Sizce ayrıntı gerekli mi?

Gerekli değil ama şöyle bişey var.Bu o kadar değişik bir duygu ki anlatamam.Ben ilk girdiğimde derdimi yazdım, açık açık herşeyi yazdım.Sonra yazılan yorumlara bi baktım hüngür hüngür ağlayarak okudum, o anda hayata bakışım değişti, öyle güzel şeyler yazılmış ki inanamadım okuduklarıma.Manevi bir güzellik.Sana destek olan insanlar olduğunu biliyorsun belki senden çok uzakta ama senin için Rabbe yakaran bir yürek olduğunu biliyorsun bu muhteşem bir şey.

Bu site hayatınıza olumlu veya olumsuz bir katkı sağladı mı?

Sağlamaz mı?İnanılmaz şeyler hemde bi kere en başta namaza başladım.Namaza başladığım ilk gün çok ağladım.

Çok güzel Rabbim daim eylesin.

Amin.Rabbim kılmayanlara da nasip etsin İnşallah.Kuran okumayı tamamen unutmuştum.Kuran okumayı yeniden öğrendim, bilmediğim pek çok namaz suresini öğrendim, sonra islamı daha çok merak ettim bilmediğim öyle çok şey öğrendim ki günahtan daha çok korkuyorum şimdi.

Sitenin hayatınıza olumsuz katkısı var mı? (Zaman sıkıntısı vb.)

Hiçbir olumsuz yönü olmadı. Tam tersi %100 karşı olduğum halde sırf sitede daha çok vakit geçirebilmek için eve bilgisayar almayı düşünüyorum.Bağımlılık yaptı bende.

Uzun soluklu bir birliktelik için dua dostlarına tavsiyeleriniz nelerdir?

Aslında çok fazla tavsiyeye gerek yok. Çünkü dualardaki o güzelliği huzuru yakalayabilen bir daha kopamıyor. İstese bile uzaklaştıramıyor kendisini. Kırıcı olmadan kurallara uyarak amacımızı aşmadan dua edelim diyebilirim sadece.

Kurallar uzun süredir güncellenmiyor siz göz attınız mı? Güncellenmesi gerekir mi?

Güncellenmesi gerekmiyor bence.

Bir dua hakkınız olsaydı ve bunun kabul olacağı size bildirilseydi.Kuşatıcı kelimelerle bir çok kişiyi kapsayan bir dua mı ederdiniz?Yoksa yalnız kendiniz için mi dua ederdiniz?

Bu sitede şunu öğrendim başkaları için ettiğin duanın fazlasıyla kendin için karşılığını alıyorsun zaten, eğer böyle bir hakkım olsaydı asla kendim için etmezdim kesinlikle bir çok kişiyi kapsardı.

Her peygamberin  dua ettiğinde kabul olunacak bir duası vardır. Peygamberimiz (sav) bu duasını dünyada kullanmayıp, bizler için kullanmak üzere ahirete saklamış bu konuda malumatınız var mı?

Hayır yok ama hemen araştırmam lazım. Bakın çok mutlu oldum şimdi. Biraz sonra birşey daha öğreneceğim eğer sizin bilginiz varsa paylaşır mısınız?

Peygamber Sevgisi, O’nun şefaatine nail olmayı sağlar. Büyük günah da işleseler ümmetinin her ferdine şefaat ederek ahirette onların kurtuluşuna vesile olacağını Efendimiz (sas), “Her peygamberin dua ettiğinde kabul olunacak bir duası vardır. Şayet o dua ile dua ederse duası kabul edilir ve istediği kendisine verilir. Ben duamı ahiret gününde ümmetime şefaat etmek için sakladım” hadisiyle ifade buyurmuşlardır. Hayatı boyunca büyük sıkıntılar çeken Efendimiz’in bu dua hakkını bu sıkıntıları esnasında kullanmayarak, ümmetinin ahiretteki halini düşünüp bu hakkı ahirete bırakmış olması, O’nun ümmetine olan muhabbetini göstermesi açısından ne kadar manidardır. İşte peygamber aşkının inananlara kazandıracağı en önemli uhrevî mükafat, O’nun bu şefaatine nail olma saâdetidir.
kaynak :  http://www.muhammedmustafa.net/tr/altsayfayazilar.php?sayfa=yazilar/alibudak/efendimizisevmek

Çok güzel. çok duygulandım..Allah razı olsun

Cümlemizden inşaallah.

Dua etmek kalbinizi ferahlatır mı?

Hemde öyle güzel ferahlatıyor ki! Siteye girdikten bi süre sonra dua yazmak yerine başkalarına dua etmeye başladım, bu daha güzel hissettirdi bana bu ferahlamayı.

Başkalarının mutlu olduğunu görmek sizi mutlu eder mi?

Çoook.Benim mutlu olduğumu görmekte canım dostlarımı çok mutlu etti biliyorum.Rabbim razı olsun hepsinden de.

“Dua dostluğu” ibaresi sizin için ne ifade ediyor?

Doğa üstü bişey, bağımlılık, olmazsa olmaz, hayatımın yeniden başlangıcı.

Dua ettiğiniz halde sitede paylaşmadıklarınız veya paylaşamadıklarınız oldu mu?

Herşeyi paylaştım dostlarımla.Allah razı olsun kendi ailemden daha iyi destek oldular, bende onlara öyle destek oldum.

Bir nevi uçurum kenarındaki dal diyebilir miyiz?

Kesinlikle ama sağlam bir dal, kopma kırılma ihtimali hiç yok benim için.

Umudu kiloyla satsalar alır mıydınız?

Almazdım.Umut sonsuz sınırsızdır benim için kiloyla alsam sınırlı miktarda olacak oda mutlu etmez beni.

İnternet kullanımız günlük ne düzeyde azaltmayı düşünüyor musunuz?

Ben internet kullanımına karşıyım evime bu yüzden bilgisayar almıyorum.Ama bu site beni bağladı.Dua dostluğu sitemiz ayakta olduğu sürece azaltmayı düşünmüyorum.

Tesirli olduğuna inandığınız dualar var mı?

Var.Ama yemek tarifi verir gibi dua tarifi vermek istemiyorum.Çünkü bunları söylediğimiz zaman insanlar Rabbimize içinde geldiği gibi dua etmekten uzak kalıyorlar.

Eklemek isteğiniz şeyler var mı?

Bazı duygularımı söylemek istiyorum.Biraz uzun olabilir ama içimde kalmasın herkes bilsin.
Dua dostluğu sitesi sayesinde bulduğum mutluluk için Rabbime binlerce kere şükrediyorum hergün.İyikide bu sıkıntılar gelmiş başıma,
iyikide bu acıları çekmişim diyorum, yaşadığım sıkıntılar için şükrediyorum.Eğer bu sıkıntılar başıma gelmeseydi bu güzelliklerle buluşamayacaktım.

Birde Rabbim tüm dua dostlarımda razı olsun ama benim ilk göz ağrılarım var canım kardeşlerim dualarıyla beni hayata bağlayan canım dostlarım onlara teşekür etmek istiyorum.Nurayım canım kardeşim; ilk yorum yazan oydu bana. çok ağlamıştım onun duasını okurken. O an yeniden ümidimi kazandım.Abdullah kardeşim, bir kere bile eksik etmedi duasını desteğini.Cihan abim hep dualarıyla destek oldu.
İremsu (Çilem) Ablam,Muhtacım ablam, Saliha kardeşim, Ayşegül kardeşim, Elvanım canım kardeşim hepsi hepsi benim iyilik meleklerim, beni hayata yeniden bağlayan insanlar.Rabbim bin kere razı olsun.Senden de Yasin kardeşim. Rabbim tüm dostlarımın  muradlarını iki cihanda da versin İnşallah.

Yasin
www.mucize.net

Kategoriler
GENEL

Yeniliğe Doğru…

Her gün bir yerden dönmek ne iyi
Her gün bir yere konmak ne güzel
Bulanmadan, donmadan akmak ne âlâ
Dünle beraber gitti cancağızım
Ne kadar söz varsa düne ait
Şimdi yeni şeyler Söylemek lazım

Mevlana Celaleddin Rumi

Kategoriler
GENEL

Aşka yöneliş.

Yüreğimize aşkı koyan Rabbimize hamd olsun.
Belki olmadı, olamadı ama en güzeli verecek olan O’dur şüphesiz
Yürek Rabb’e emanet ise aşkın hakikisi konulur elbet.

Ya Rabb! takatimiz sana âyandır sen gör, gözet bizi.
Sen sevdiklerinin sevgisiyle sevgilendir bizi.

Kategoriler
GENEL

Bir teşekkür…

Kıymetli dostlarım bir kaç yıl geriyi düşününce minnetle hatırladığım bir çok dostum var.Belki burda değiller belki iletişime geçemiyoruz ama her düşündüğümde kalbimde bir heyecan, bir kıpırdanma oluşmakta.

Tek tek isimlerini saymayacağım ama her daim hatrımdalar.

Ayrıca bu dostlar arasında mucize.net’teki dostluğun devamlılığı için çok emeği geçenlerde bulunmakta olup, güzel yüreklerini ortaya koyup, dostluğumuza fayda sağladıkları için kendilerine şükranlarımı iletiyorum.

Rabbim ecirlerini eksik etmesin.

Kategoriler
GENEL

Bir özür…

Biliyorsunuz ki geçenlerde sitemizin bazı sayfalarının yayınına son verilmesi söz konusu oldu.Bu kapanma sizlerin ısrarları ve Ayşegül ablanın sorumluluğun büyük bir kısmını üstlenmesi ile iptal edildi.Aslında kapanmadan amaç dostluğumuzun kardeş sitede devamı idi, fakat bir çok dostumuzun görüşü burdan devam etmek oldu.

__

Mucize.net sitesinin gelişimine değinecek olursak; Basit bir sayfa üzerinde duaların yazıldığı bir sistemle yayına başlamıştık.Bir müddet sonra dualara yorum ekleme seçeneği aktif kılınmıştı.İlk sistemde gerektiğinde onaylı yayına geçebilmekte idik.Fakat bu sistemin birden fazla yöneticiye uygun olmaması bazı sıkıntılar oluşturdu ve ikinci sisteme geçiş yaptık.

İkinci sistemde dostluğumuz sağlıklı bir şekilde devamlılığı için  dostlarımızın yetki alması istendi.Bu istek bir kaç kez yenilendi ve ancak üçüncüsünde bir yönetim kadrosunun oluşması sağlanabildi.Şimdi burdanda anlayacağımız gibi kimsenin yönetme sevdası yoktu zaten amaç yönetmekten ziyade sürekliliği sağlamak için bazı düzenlemeler yapmak, burdaki dostlarımıza yardımcı olmak idi.

_____

Son kapanmadan önce hiçbir yöneticinin yetkisi (bir kişi hariç) kendinden talep gelmeden alınmadı.Ama son kapanma sonucu olağan üstü bir durum oluştu ve benim kendi kararım olarak tüm yöneticilerin yetkileri alındı.

Sebep asla yöneticilerimiz yetersiz olması olmayıp , bu sadece yeni bir başlangıç  girişimiydi.

Kendilerinden özür diler anlayışla karşılamalarını ümit ederim.