ana sayfa > GENEL > Hz. Musanın Duaları

Hz. Musanın Duaları

Pazartesi, 02 Tem 2007 yorum ekle yorumlara git

Hz. Musa’nın (a.s.) Duaları

İsrailoğullarına elçi olarak gönderilen Hz. Musa, ilk vahyini Tuva Vadisi adı verilen yere geldiğinde almıştır ve kendisine Firavuna gitmesi ve ona dini tebliğ etmesi bildirilmiştir. Bunun üzerine Hz. Musa, Allaha samimi bir şekilde yönelmiş ve bu konuda şöyle dua etmiştir:
Kardeşim Harun; dil bakımından o benden daha düzgün konuşmaktadır, onu da benimle birlikte bir yardımcı olarak gönder, beni doğrulasın. Çünkü onların beni yalanlamalarından korkuyorum. (Kasas Suresi, 33-34)
Kuranda bildirildiği üzere Hz. Musa, içinde duyduğu heyecanın tebliğ görevini yerine getirmesine engel olmasından çekinmiştir. Onun bu konudaki duası ayetlerde şu şekilde geçmektedir:
Dedi ki: Rabbim, benim göğsümü aç. Bana işimi kolaylaştır. Dilimden düğümü çöz; ki söyleyeceklerimi kavrasınlar. Ailemden bana bir yardımcı kıl, kardeşim Harunu. Onunla arkamı kuvvetlendir. Onu işimde ortak kıl, Böylece Seni çok tesbih edelim. Ve Seni çok zikredelim. Şüphesiz Sen bizi görüyorsun. (Taha Suresi, 25-35)
Yüce Allah Kuranda, Hz. Musanın bu duasına karşılık onu ve kardeşini özel bir koruma altına aldığını bildirmiştir. (Kasas Suresi, 35) Kurandaki Hz. Musa ile ilgili olan ayetler incelendiğinde, Allaha dua ederken hep samimi ve açıksözlü bir üslubu olduğu görülmektedir. Hz. Musa da diğer tüm peygamberler gibi Allaha içten yönelmiş ve Ondan yardım dilemiştir. <1>

Taha süresi 25 – 35 Arapça:

25. قَالَ رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي

26. وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي

27. وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِي

28. يَفْقَهُوا قَوْلِي

29. وَاجْعَل لِّي وَزِيراً مِّنْ أَهْلِي

30. هَارُونَ أَخِي

31. اشْدُدْ بِهِ أَزْرِي

32. وَأَشْرِكْهُ فِي أَمْرِي

33. كَيْ نُسَبِّحَكَ كَثِيراً

34. وَنَذْكُرَكَ كَثِيراً

35. إِنَّكَ كُنتَ بِنَا بَصِيراً

Latince:

25. Kale rabbişrah lı sadrı

26. Ve yessir lı emrı

27. Vahlül ukdetem mil lisanı

28. Yefkahu kavlı

29. Vec’al li vezıram min ehlı

30. Harune ehıy

31. Üşdüd bihı ezrı

32. Ve eşrikhü fı emrı

33. Key nüsebbihake kesıra

34. Ve nezkürake kesıra

35. İnneke künte bina besıyra

Manası:
25. Musa dedi: “Ey Rabbim, benim göğsüme genişlik ver,

26. işimi kolaylaştır bana,

27. dilimden düğümü çöz,

28. sözümü iyi anlasınlar.

29. Bana ailemden bir yardımcı ver.

30. Kardeşim Harun’u.

31. Onunla sırtımı pekiştir.

32. Onu görevimde or taket

33. ki Seni çok tesbih edelim

34. ve çok analım Seni.

35. Şüphe yok ki, Sen bizi görüp duruyorsun.” <2>

Kaynakça:

<1> http://www.mercek.org/MOC/index.php?secim=makale&m_id=1456

<2> www.kuran.gen.tr

Categories: GENEL Tags:
 1. bediş
  Cumartesi, 28 Tem 2007 zamanında 17:19 | #1

  ALLAH’IM SENDEN BAŞKA ÇIKIŞ YOLUM YOK BENİ AFFET BANA YARDIM ET YALVARIYORUM BENİ KURTAR İÇİMDEKİ BENDEN….

 2. melek
  Pazartesi, 15 Eki 2007 zamanında 20:49 | #2

  allahım bilerek bilmeyerek elimden,gözümden,dilimden ve diger azalarımdan işledigim günahları affet bizi huzuruna imanla al

 3. ALİ
  Pazar, 19 Eki 2008 zamanında 16:28 | #3

  HEFSİM KUDRETİ ELİNDE TUTAN BÜYÜK ALLAH’IM, YA ZÜLCELALİ VELİKRAM,YA HAYYU YA KAYYUM.SEN HER ZAMAN YANIMDA OLDUKÇA.YARATTIĞIN BU ALEMDE SENDEN BAŞKASINDAN BELA GELMEZ,İŞLERİM YOLUNDA GİDER,MUTLU OLUR,RIZKIM ÇOĞALIR,NEFSİMİN VE ŞEYTANIN ŞERRİNDEN,GÖRDÜĞÜM VE GÖREMEDİĞİM BÜTÜN AFETLERDEN,KAZALARDAN KORUNURUM.SEN BİR AN OLSUN YANIMDAN AYRILMA YA RABBEL ALEMİYN. AMİN.

 4. Buğrahan
  Cuma, 06 Mar 2009 zamanında 15:19 | #4

  ALLAH HER ZAMAN AFFEDİCİDİR.HER ZAMAN AF EDER.VE BÜTÜN MÜSLÜMANLARI AF ETSİN.

 5. rumeysa
  Cuma, 06 Mar 2009 zamanında 15:22 | #5

  allah herkesi af etsin

 6. naz
  Pazartesi, 16 Kas 2009 zamanında 23:54 | #6

  allahım once yetım özksüzleri sonra tüm mumınleri sen koru sen kolla sen tum aleme sabır ıhsan eyle.dılımızden gonlumuzden cıkanın hayırlı ve anlasılır olmasını sagla .kötulerden uzak tut sana sıgınır bı derdımı sana anlatırım YA RABBIM.amin.

 7. Rabia
  Cuma, 02 Nis 2010 zamanında 03:09 | #7

  Allahim Cümlemizi cennetine koysun… cümlemizi cennetine koyacak amelleri islemeyi nasip etsin…Amin…Amin…Amin

 8. atakan
  Çarşamba, 05 May 2010 zamanında 15:34 | #8

  allahım bütün dünyayı koru

 9. baltacı
  Perşembe, 13 May 2010 zamanında 08:01 | #9

  allahım yamış oldugum bütün kötülükleri af eyle bu siteye girenler allah rızasıiçin şehitlerimiz.peygamberlerimiz için 1fatiha okuyunuz ve bu yorumu msn.yhoo.facebook…gibisohbet sitelerinde 20dk içinde 1 kişiye gönderin…

 10. Huseyin
  Pazartesi, 22 Kas 2010 zamanında 03:37 | #10

  ALLAH im anami basimizdan eksik etme o nasil bizi kücüken koruyup kolayip bize acidiysa sende ayni $ekilde ona davran ya Rab..senden babama rahmet göstermeni diliyorum onu aff et mekanini nurunla nurlandir..bizlerin kusuruna bakma af et biliyorum ki senin rahmetin kularinin tümünün günahlarindan kat kat daha fazla senin rahmetin aklime geldikce gözlerim doluyor ondan umutsuzluga gerek yok bizleri af et ya Rabi..

 11. aliihan
  Çarşamba, 24 Kas 2010 zamanında 02:25 | #11

  Allahım yapmış oldugum tüm günahlardan dolayi senden özür ve af diliyorum yarabbim bulunmus olduğum sıkıntımı içimdeki dışımdaki sıkıntımı sen bilirsin şüphesiz Allahım beni bulunmuş oldugum sıkıntımdan beni kurtar ALLAHIM beni kurtar yarabbi beni vijdanımdan emin kıl allahım senden başka sığınacağim senden başka gideceğim senden başka kimsem yok beni yalniz koyma Allahım bütün müslümanları insanlığı koru Allahım AMİNN..

 12. yeşim
  Perşembe, 07 Nis 2011 zamanında 18:15 | #12

  allah hepimizi cennete koyar işallah

 13. Burak ÇELİK
  Çarşamba, 28 Ara 2011 zamanında 21:57 | #13

  sana açılacaksa her kapı ve seni bilecekse kalbim, ve senin ismin ise her güzel söz… o zaman Tanrım kalbimde sen, dilimde sen, zihnimdeki sonsuz boşluk sen…
  “B.Ç.”

 14. Abit
  Cumartesi, 03 Mar 2012 zamanında 16:33 | #14

  Ey yüceler yücesi kendisinden başka ilah bulunmayan,mülkünde ortağı olmayan,istediğini yücelten istediğini alçaltan,geceyi gündüze gündüzü de geceye sokan,ölüden diri diriden de ölüyü çıkartan,istediğine hesapsız rızık veren allahım…öncelikle bütün noksan sıfatlardan yüce zatını tenzih eder gelmiş geçmiş ve varsa gelecek bütün günahlarımdan(bilerek bilmeyerek,büyükten ve küçükten,gizli ve açık)tövbe ve istiğfar ederim..Beni anamı babamı çocuklarımı yakınlarımı bütün gelmiş gelecek müminleri cehennem azabından ve her türlüsünden,kabir azabından ve her türlüsünden ölüm zabından ve şiddetinden,mahşer yerinin tüm sıkıntılarından,sırat köprüsünde ayağımızın kaymasından,amel defterimizi sol taraftan almaktan,nefsimizin ve şeytanın şerrinden bizleri koru…BİZLERE HEM BU DÜNYADA İYİNLİK VER HEM DE ÖBÜR DÜNYADA…Bizleri hakiki manada inanan,salih ameller işleyen hakkı ve sabrı tavsiye eden kullarından eyle.BÜTÜN İSLAM DÜNYASINA BARIŞ,HUZUR VE TEKRAR HALİFELİĞİ NASİP VE İHSAN EYLE.MEHDİYİ GÖRMEYİ VE ONUN HİZMETLERİNE KATILMAYI NASİP VE İHSAN EYLE.NASIL ANAMIZ BABAMIZ BİZE ŞEVKAT GÖSTERİP CÖMERT DAVRANDIYSA SEN DE ONLARA ÖYLE İHSAN EYLE.SEN BİZİ YARATTIN HİDAYET EYLEDİN,RIZKLAR VERDİN SEN ÖLDÜRÜRSÜN SEN DİRİLTİRSİN BİZİ GÜZEL CEMALİNDEN MAHRUM EYLEME YÜCELER YÜCESİ RABBİM.AMİN.

 1. şimdilik geri bağlantı yok

site haritası