Fatma`nın tesettüre bakışı!

Üşümesin diye örterlermiş üzerini kızlarının, uyuyanın üzerine kar yağarmış yoksa?Hasta olursa, ateşler içinde yanarsa, gözlerini kapatmadan beklerlermiş Fatma’nın anne ve babası. Örterlermiş üzerini, üşümesin diye Fatma’nın?
Örtüler, hiç bu kadar ısıtmamıştı ve örtülere hiç bu kadar hayret içinde bakmamıştı Fatma?
Dalında duran bir portakalı incelemeye başladı önce, örtüye bürünen portakala dikkatlice baktı? Tesettürü içinde gizli bir hazine barındıran portakala ulaşmak için onu Koruyan ve Kollayanı düşündü?
Hamile bir bayan geçiyordu yoldan, dikkatli bir şekilde yürüyordu, bebeğini koruyan tesettüre baktı? Tesettür paketinde gizli bir bilmeceydi bebek, Fatma buna da şaşırdı.
Sonra gözlerini vücuduna çevirdi. Kan ve et yığını olan vücuduna? Tesettürü içinde bilmediği bir alem vardı. Kalbini hiç görmemişti mesela, midesi nasıldı bilmiyordu. Bedeni tesettüre bürünmeseydi, aynaya her baktığında nasıl görürdü ki kendini?
Kar yağıyordu ve toprak kışlık tesettürünü giyiniyordu üzerine, toprakta bir tesettürdü. Mesela rahmetli dedesini saklıyor ve koruyordu? Toprak öyle bir tesettürdü ki dedesinden hatıra kalan çiçekleri kışları saklıyor ve her baharda çiçekleri gözlerinde güldürerek dedesini hatırlaması için sobeliyordu.
Akşam olmuştu gözlerini bu sefer geceye çeviriyordu Fatma. İnsanların uyumaları gereken zaman aralığında karanlık bir perde çekiliyordu, şehir tesettüre bürünüyordu. Evin ışıklarını yakıyordu annesi ve evlerinin tesettürü olan perdeleri çekiyordu birer birer. Neden perdeleri vardır ki evlerin? Bunu düşünmeye başladı Fatma. Bir kez daha şaşırdı, düşündüklerini dışarıya taşırmadan kendince tesettüre bürüyormuş Fatma?Düşünceler de tesettürlü olurmuş bunu anladı.
Özel olan her şeyin bir paketi vardı? Geçen ay annesine aldığı hediyenin paketini düşündü. Neden paketleriz ki hediyeleri diye sordu kendine. Babasına gelen davetiyelerin özel zarfları da çok hoş olurdu. Paketler özel olduğumuzu hatırlatıyordu tıpkı doğmamış anne karnında ki bebek gibi dedi ve heyecanlandı Fatma. Hediyelerin tesettürüymüş paket diye mutlu oldu.

Babaannesinin elinde ki Kur-an’ın da bir paketi vardı ve itina ile açardı . Babaannesi eline Kur-an’ı her aldığında gözlerindeki yaşları anlayamazdı Fatma. Kur-an’ın tesettürü de kapağıymış, onu açınca gizli bir hazine ile baş başa kalırmış insan, tıpkı babaannesi gibi?

Ölüleri neden kefenlerler diye düşündü Fatma. Öldükten sonra bu ince düşünce çok masumane? Bir kundak içinde geldiğimiz dünyadan giderken, bir kefene bürünmek. Doğumun tesettürü kundak ve ölümün tesettürü de kefen? Anne ve babasına kundak içinde Fatma’yı Veren, yanına alırken de bir kefen içinde alması ne ince bir düşünceydi. Ölümün tesettürü de kefenmiş diye düşündü Fatma?

Günlüğünü aldı eline, tesettür için düşündüklerini yazmaya başladı. Bir ara gözleri televizyona ilişti. Ayşe’nin tesettüre bakış açısını izledi. Üzüldü Ayşe’ye? Bu kadar basit tanımlanamaz tesettür dedi. Kapadı defterini, üşümeyesin diye üzerini örten annesine sordu:

-Anne başını üşümesin diye mi örtüyorsun?
-Hayır tabii ki, inancım gereği örtüyorum. İlk önce “O” istediği için?
-Ayşe’ye de dua eder misin?
-Neden kızım?
-Tesettürün ne olduğunu öğrensin diye…

Annesi tebessüm etti ve çıktı odasından.Fatma da Ayşe’ye dua ederek gözlerinin tesettürü olan göz kapaklarını kapatarak ölümün kardeşi olan uykuya daldı. Sessizce mırıldandı;
“Verilen ömrün tesettürü de ölümdü”

Mihrican KESKİN

21 Replies to “Fatma`nın tesettüre bakışı!

 1. yazanların yüreğine sağlık…çok farklı pencereden bakmamı sağladı..teşekkürler

 2. Allah Razı olsun ; gönlüne sağlık çok hoş olmuş.Rab’bim tesettür bilinciyle yaşayanlardan olmamızı nasip etsin inş.Selam ve dua ile inşallah

 3. Çok etkileyici bir yazı olmuş.Allah razı olsun.kaleminize sağlık

 4. Allah razı olsun çok güzel çok etkileyici bir yazı selam ve dua ile

 5. ALLAH SENDEN RAZI OLSUN kardeşim ağzına yüreyine sağlı yazdığın yazı beni çok etkiledi ve çok duygulandım çok mükemmel bi yazı kardeşim

 6. rabbim razı olsun tesettürün ne kadar gerekli olduğunu çok güzel bir şekilde anlatmışsın beni çok etkiledi rabbim evlatlarımıza tesettür aşkı versin inşaallah

 7. esselamünaleyküm kardeslerim konu cok güzeldi allah razi olsun sizlerden selam ve dua ile kalin insallah

 8. çok güzel bir hikaye….tesettüre , örtüye ne kadar güzel bir bakış açısı……ALLAHIM bizede güzel bakan bir kalp nasip etsin ve bizi en kısa zamanda doğru görüp ,o doğruyu hayata geçirenlerden eylesin….Bu konuda duanızı eksik etmeyin……ALLAH günahlarımızı affetsin…..amin

 9. bu nasıl güzel bir bakış açısıdır daha önce hiç böyle düşünmemiştim çok güzel bir yazıydı yüreğinize sağlık

 10. Allah razı olsun.Hiç bu yönden düşünmemiştim çok farklı bir bakış açısı olmuş yüreğinize sağlık…

 11. slm arkadaşlar benim çıktıgım sevgilim yok yerden bıraktı banı bu medyumla neyle olacak iş degil biz 3 aydır ayrıydık nefret ediyordu benden bi du var sizede yazacam inşallah faydasını görürsünüz ben o duayı okudum saba masj atmış günaydın aşkım diye bismillahirahmani rahim allahümmecalilkurane lena fiddünya karina ve filahireti münisa ve fil kıyameti şefian bir rahmetike ya errahmanirahim amin perşembeyi cumaya baglayan gece 15 defa oku sevdiginin adını tekrarla ben faydasını gördüm inşallah sizde görürsünüz

 12. Yazmış oldugunuz satırlar kelimeler hepsi çok çok güzel tesettüre ve kapanmaya bu açıdan güzel bir gözle bakıp ve yorumlamanız mütiş etkilendim sonsuz bir şekilde destekliyorum yolunuz açık olsun ALLAH yar ve yardımcınız olsun

 13. portakalın özü,annenin özü, doğanın özü.Örtü değildir mesele, özdür asıl olan.. örterken neyi örtmemiz gerektiğini bilmeliyiz.kavram kargaşası yaşarken, örteceğim diye önümüze geleni örtmemeliyiz. örtmemiz gereken şeyler, aklımıza gelen kötülüklerdir,fesattır fitnedir.
  Başkalaının eksikliklerini,hatalarını,ayıbını örtmektir,İçimizde ki kötülükleri örtmektir..Yoksa bir et parçası teninin ,kafanda ki saçın ne önemi var.Mühim olan hayata güzel gözlerle bakmak . Erkeği kadını demeden , kardeş gibi algılamak.Allah katında kafamızda ki saçın değil, niyetin önemi vardır.
  gerisi teferruattır. Allahın izinden ayrılmamak dileğiyle..

 14. çok güzel anlatmışsınız.Allah razı olsun.çok güzel yerlerden bakıyor örtünmemize.

 15. gerçekten çok güzel anlamlı bir yazı yazanın yüreğine sağlık çok beğendim.Allah razı olsun…

 16. allah razı olsun yazandan insanı farklı bakış açıksından baktırıyor bnmde bir kızım var tesettürü nasıl anlatırım diyodum sorularıma cevap oldu cok sagolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir