SIKINTILAR VE TÖVBE

SIKINTILAR VE TÖVBE

Eğer geçiminde bir sıkıntı ve değişiklik, rızkında bir güçlük, hâlinde bir perişanlık görürsen; bunun, ALLAH Teâlâ’nın emrini bırakıp nefsinin hevâ ve hevesine uyduğundan ileri geldiğini bil.
Ellerin ve dillerin sana uzandığını, canına, malına, evlât ve ailene kastedildiğini görürsen, bunların, yasak işleri işlediğinden, ilâhî hududu aştığından, üzerine düşen hakları ifa etmediğinden ileri gelmiş olduğunu bil… Bu çok önemli bir tespittir.
Maalesef hepimiz bizi üzen meselelerle karşı karşıyayız. İşte beyan edildiği gibi, bütün olumsuzlukların sebebi ALLAH Teâlâ’nın koyduğu kuralları dikkate almamaktır.
Hoşnut olmadığımız, bizi mutlu etmeyen durumlardan kurtulmak mı istiyoruz? Bunun çaresi günahlarımızı terk etmektir. Yani tövbe- istiğfar bu işin çaresidir.
Günah, kul hakkıyla alakalı değil ise, tövbenin şartı üçtür:
* O günahı terk etmek
* Onu işlediğine pişman olmak
* O günahı bir daha işlememeye karar vermek
Bu şartlardan biri eksik olursa, tövbe sahih olmaz. Günah, kul hakkıyla alakalı ise, bir de hak sahibi ile helalleşmek gerekir.
Unutmayalım ki: “ALLAH Teâlâ tövbe edenleri sever.”

Kaynak: tereke.org

2 Replies to “SIKINTILAR VE TÖVBE

  1. allah razı olsun bunu yazan kardesımızden allah rızası icin banada dua edın cok dardayım tefecılere kadar muhtac oldum rabbım benı ve tum mumın kardeslerımızı kurtarsın darlıktan ne olur tek ıhtıyacım olan sey dua

  2. allah razı olsun yazanlardan allahımda bilir ya bi kötülükle karşışaltığımız zaman hemen allahım yardım et deriz allah herkeze sabır versin bol bol dua etmemiz lazım allah herkezi darda bırakmasın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir