Notebookdepo

Notebook, Dizüstü bilgisayar ya da laptop, taşınabilir bilgisayarlara verilen genel isimlerdir.Bu isim karmaşasının sebebi ise dizüstü diye çıkan bilgisayarın, sağlık örgütleri tarafından mercek altına alınarak kullanımı sırasında çıkan ve çıkacak sağlık sorunları sebebiyle kötü bir ün sahibi olmasıdır.Üreticiler, dizüstü bilgisayarları,  Defter bilgisayar (notebook) ismiyle piyasaya sürerek, olaşabilecek sağlık sorunlarına kendilerince çözüm bulmuşlardır.Artık dizüstü bilgisayarlar eski ağır ve kaba yapısından kurtulsa da siz siz olun sağlınızı asla ihmal etmeyin.

İsim kullanımı bakımından Türkçemize en uygunu dizüstü bilgisayar olsa da, üç kelime de kullanılabilmektedir. Notebook kelimesinin, Türkçe karşılığı “not defteri”dir.
Bir dizüstü bilgisayar, bir masaüstü bilgisayarın klavye, fare ve ekran gibi bileşenlerini tek bir parçada toplar.Taşınabilir olması her mekanda kullanılabilmesi açısından çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Dizüstü bilgisayarlar bir adaptör vasıtasıyla gücünü alır ve şarj edilebilir bir batarya ile güç kaynağından uzakta da kullanılabilir.Lakin genellikle bataryası fazla dayanmayacağından bir elektrik kaynağından çok da uzağa gitmemenizi tavsiye ederiz. :)

Notebookların geçmişi için sözü wikipedia’ya bırakıyor ve size bir site tavsiye ediyoruz:

Notebookdepo notebook parçalarının satış ve montajını yapmakta olan yenilikçi bir bilişim firmasıdır. Notebookdepo.com’un notebook parçalarında ürün yelpazesi geniş olup, sizlere layıkıyla hizmet vermekten gurur duyar. Notebookdepo Kimdir? Notebook parçalarında ihtiyacı olan tüm firma ve şahısların ihtiyaçlarını profesyonelce karşılayabilecekleri ürünleri tedarik ederek, toptan vaya perakende olarak satışını gerçekleştiren bir bilişim firmasıdır. NoteBookDepo; Bilişim Teknolojileri Sektöründe iyi bir alt yapı ve Ar-ge’ye sahip yenilikçi,müşteri memnuniyeti ön planda tutan bir firmadır, Satmış olduğu yada satacağı ürünlerin her zaman arkasında, garanti şartlarını tam anlamıyla yerine getirerek mutlu müşteri ağı kurmayı hedef edinmiştir.

Notebookun Geçmişi
İlk taşınabilir DOS bilgisayarini 1985 de Siemens Nixforf üretmiştir. Homecomputer yani ev bilgisayarı sınıfında ilk portatif bilgisayar ise Commodore 64 SX olarak 1984 de piyasaya sürüldü.
Dizüstü bilgisayarlar günümüz dünyasının en çok gelişen ve en çok ilgi gören teknoloji aygıtlarından biri olmuştur. İlk dizüstü bilgisayarı üreten şirketler Sony ve Compaq’tır.

Günümüzün modern dizüstü bilgisayarları taşınabilir boyutlardadır.
Masaüstü tabir edilen klasik ev ve iş bilgisayarlarına seçenek olarak geliştirilen dizüstü bilgisayarların yapılmasındaki temel amaç taşınabilir kullanım sağlamaktır.İlk olarak laptop (dizüstü bilgisayar) terimi 1983 yılında NEC UltraLite ve Compaq LTE model bilgisayarlar için kullanılmıştır. Laptop (dizüstü bilgisayar) sözcük anlamı olarak İngilizce (diz-üstü) sözcüklerinden türetilmiştir ve adında da taşınabilirlik birinci sırada yer almıştır. Ancak daha sonra laptop bilgisayarların kullanımının yaygınlaşmasıyla, sağlık örgütlerinin ve bilim çevrelerinin dikkati bu dala daha fazla yoğunlaşmıştır. Bulunan bulgularda dizüstü bilgisayarlar ilk defa düş kırıklığına uğratmış ve dizüstünde kullanımlarının sağlık açısından uygun olmadığı bulunmuştur.
Aslında bu bulgu ‘dizüstü’ dünyasına yeni bir ad konması anlamına geliyordu. Bu zamandan sonra birçok dizüstü bilgisayar üreticisi bu bilgisayarları defter (notebook) bilgisayar adı altında satmaya başlamıştır. Bugün Avrupa ve Amerika’da geniş bir ölçüde kullanıma ev sahipliği eden ad da defter bilgisayarlarıdır.
Dizüstü bilgisayarlar ilk çıktıkları zaman büyük ilgi görmesine rağmen hızlı bir şekilde yaygınlaşamamış önce iş dünyasına ve iş adamlarına hizmet etmiş daha sonrada üretim maliyetlerinin ucuzlamasıyla ev kullanıcılarına ulaşmıştır. İlk başta tasarım amaçlarının başında klasik defter yerini tutup not tutturmaya yarayan bir aracı olarak görülsede 2000′li yıllarda bu düşünce değişip daha performanslı notebook ürünlerinin satışa sunulmasına başlanmıştır. Bugünlerde 2006-2007′li yıllarla birlikte evrimlerini tamamlayan notebook bilgisayarlar, en dişli rakipleri masaüstü bilgisayar’larla yarışır ölçüye gelmiş hatta bu yarışı bir adım önde götürmeye başlamışlardır. İlk çıktıkları yıllarda 10.000 $ gibi satış fiyatlarından alıcı bulurlarken bugün 550 $ civarında dahi dizüstü bilgisayarlara sahip olmak olanağı doğmuştur.

kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Diz%C3%BCst%C3%BC_bilgisayar