Salat-ı Tefriciye nedir, nasıl okunur.

Aşağıdaki yazıyı okumadan bu uyarıyı dikkate almanızı rica ederim.

Salat-ı tefriciye ile ilgili sorularınız kesinlikle cevaplanmayacaktır. Bunun nedeni; Bu konuda ilmimin yetersiz oluşudur.

Size bir site önereceğim salat-ı tefriciye veyahut diğer dini konular ile ilgili sorularınızı sormak için kullanabilirsiniz.

dinimeseleler.com

BU BAŞLIK ALTINA YAZACAĞINIZ SORULAR SİLİNECEK OLUP BU KONUDA SİZDEN ÖZÜR DİLERİM.

Öncelikle internete yaptığım araştırma sonucu bazı sitelerde salat-ı tefriciye ile ilgili olumsuz bazı yazılar bulunmakta olduğunu gördüm, yalnız bu zamana kadar bizlere öğretilenler ve değerli hocalarımızın bize aktardığı bilgilerden öğrendiğimize göre salat-ı tefriciyeyi gerçekten inanarak okuduğumuz vakit Allah’ın izni ile dualarımız kabul olacaktır.Bu demek değil ki kesinlikle kabul olacak.Burada mühim olan niyettir.

Sizce sizin için çok zor olan şeyler Allah’a hiç zor gelir mi? en imkansızı yaratan Allah’ımız bu dua vesilesi ile inşallah dualarınızı kabul eder.

Peki nasıl okunur.

İmamı Kurtubî Hazretleri şöyle buyurmuş: “Bir kimse, çok önemli bir işinin veya önemli bir dileğinin gerçekleşmesini, ya da üzerinde devam edip duran büyük bir belanın üzerinden çekilip gitmesi (kalkması) için “Salât-i Tefriciye”yi (4444) defa okuyup, bu mübarek Salâtü Selâm ile Yüce Peygamberimizi vesile edinse, hiç şüphe ve tereddüt yoktur ki, Yüce Allah, o kulunun istek ve muradının olması için hayırlı bir sebeb yaratır ve ona muradını verir.”

salat-ı tefriciye

 

Salat-ı tefriciyenin okunuşu (Video):

 

 

Latin harfleri ile:

“Allâhumme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ Seyyidinâ Muhammedinillezî tenhallü bihil ukadü ve tenfericu bihil-kürebü ve tukdâ bihil-havâicu ve tünâlü bihir-reğâibü ve hüsnül-havâtimi ve yustaskal ğamâmu bivechihil Kerîm ve alâ âlihî ve sahbihi fî külli lemhatin ve nefesin bi adedi külli ma’lûmin lek.”

DUANIN manası

“Allahım! Bizim Efendimiz Muhammed’e (sav) kusursuz bir salât ve rahmet, mükemmel bir selâm ve selâmet vermeni diliyoruz. O Peygamber ki, onun hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar ve belalar onun hürmetine açılıp dağılır, hacet ve ihtiyaçlar onun hürmetine yerine getirilir. Maksatlara O’nun hürmetine ulaşılır, güzel sonuçlar O’nun hürmetine elde edilir. O’nun şerefli yüzü hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir, Allah’ım, onun ehl-i beytine, ashabına da her göz kırpacak kadar zamanda (her an, saniye) her nefes alacak zamanda sana malum olan varlıklar sayısınca salât et.”
Duayı arapça olarak okumanızı tavsiye ederiz.

Gerçekten inanarak yapılmış bir duanın kabul olmayacağını kim söyleyebilir.

Soru

Bayanlar grup halinde 4444 salatı tefriciye okuyorlar. Adetli bayanların okudukları salavat (salatı tefriciye) 4444 e katılabilir mi?

Cevap
Değerli kardeşimiz;

Kadınların özel hallerinde salavat getirmeleri ve tefriciye gibi duaları okumaları caizdir. Topluca 4444 defa okunan tefriciye dualarına adetli kadınları da katılabilir.

Hayız sorusu ve yanıtı [sorularlaislamiyet.com] sitesinden alınmıştır.

Salat-ı tefriciye hakkında neden 4444 adet veya kaynağı nedir gibi sorular gelmekteydi aşağıdaki linklerden salat-ı tefriciye ile ilgili bazı bilgilere ulaşabilirsiniz ayrıca sorularınızı dinimeseleler.com sitesinden sorabilirsiniz.

sorularlaislamiyet.com/index.php?s=show_qna&id=6867

Blog’daki alakalı konu : Salat-ı tefriciye


Comments

 1. Bu yazıyı okuyan herkese tavsiyemdir ki; Tefriciye aynı zamanda Peygamberimize salavat olduğu için duaların dünyada kabulüne de vesile oluyor.Defalarca şahit oldum,yeter ki inanılsın…

 2. ayşe (NURTEN)
  25 Nisan 2012 - 22:54

  @FEZA
  evet fezam allah dualarımızı bu selavatının hürmetine kabul eylesin.

 3. bende okudum ama sonradan olmaz gibi düşncelere kapıldımm ne yapmam gerek arkadaşlar bir bilgi verir misin.aeo.

 4. selam ARKADAŞLAR BENDE BU SİTEYİ ÇOK SEVİYORUM ASLINDA AMA ESKİ TADI YOK ARTIK

 5. @sevgi utlu
  olmaz düşüncesine kapılmazsanız kabul olacağını düşünün ve bilin. önce kendiniz inanmalısınız belkı de. Kaldı ki bence olmaz düşüncesi bir vesvesedir,tabi Allah bilir. ben bu duanın iş bulmak eş bulmak için , sevdiğine kavuşmak için sağlık için okunduğuna ve hepsinin en uygun güzel zamanlarda kabul olduğuna şahit oldum…o yuzden gönülden söylüyorum.Bu dua Peygamberimize salaavat olduğu için bol salavat getirmek de duaların kabulune vesile olduğu için Peygamberimizi Allah ı düşünerek de dua edin… ve bilin ki mutlaka kabul edıldı; çünkü kabul edilmeyen dua yoktur. sadece dua ahirette ya da dünyada ya da her iki yerde de kabul görebilir.Belki de zamanı gelmemiştir…sevgiler***

 6. ben salatı tefriciye duasını bittirdim onun duası nasıl toplanacak

 7. ebru kardeşim.duacıyım sana kardeşim.herkesin aklındasındır eminim. Haıkkında en hayırlısı olsun.Allah yardımcın olsun.Sabrına mukafatı kat kat versin. Dua kardeşlerin seninle….bilesin

 8. ayşe (NURTEN)
  29 Nisan 2012 - 19:37

  @ebru
  ebrum hep aklımdasın seni düşünüyorum ve yorumunu görünce heyecanlandım biz başka siteden toplandık tabiki bu siteyide unutmadık ve arada giriyoruz bak bizim msn adresimizi almıştıysan msnden gir sitenin adresini verelim dualarımız seninle kardeşim rabbim seni o gurbet ellerde evlatlarınla yalnız bırakmasın
  UNUTMAKİ ALLAHIN ADALETİ DAHA BÜYÜK

 9. günaydın arkadaşlar.ben ayın 20 sinden beri şehir dışındaydım..eski yorumları okumak istedim ama hepsi galiba yok olmuş..bu sabah iş başı yaptım.ben yokken neler oldu.bilmiyorum.herkese hayırlı günler.allaha emanet olunuz..

 10. tşkr. edrim feza allah razı olsunnn ya okuyorum ilkk olur die sonra da bitirdkten sonra olmaz diee hep aklıma takıyordummm

 11. arkadaşlar ben bu duaya başladım ama tek başıma yapıyorum.tabi daha uzun sürüyor.sizce yine de etkili olıur mu?illa ki topluluk mu olmalı?abdest olmadan da yapılabilir mi?

 12. ben bu duayı hayatımda 2 defa okudum 2sindede dualarım dileklerim kabul oldu. tavsiye ederim arkadaşlar okuyun

 13. @derya
  toplu halde okunabılır…ancak kendı basınıza okumanız daha makbuldur dıye bılıyorum; çünkü sizin duanızı sızden daha içli eden kimse olamaz.Belli bir süresi yok,ne kadar kısa sürede okunursa elbet daha makbuldur denılebilir;ancak tek başına zor olacağı için ,zaten belli bir süresi olmadığından emin olun.abdestli okumak şart değil,yineleyeceğim,tabi ki abdestli olmak daha iyidir,makbuldur,ancak şart değil , çünkü bu bir ayet değil duadır salavattır.özel günlerde dahi okunabilir.ne nasıl etkılı ollur Allah bilir kardeşim:)sevgiler

 14. dilek kömürcü
  02 Mayıs 2012 - 11:43

  abdetsiz olarak okunuyorsa ezberlendıgınde her yerye okunabılır dıye dusunuyorum…

 15. arkadaşlar kabul olan bir duanız varsa anlatrmısınzz daha içten okumak için ltfenn.aeo

 16. arkadaşlar,merhaba çok dardayım ne olur Allah rızası için bu gece yarın benim için dua edin başımdaki bela gittsin huzura kavuşayım.

 17. ben başka bir sitede fazla ya da eksik okunmmaması gerektiği yazıyor. ama ben fazla okumuş olabilirim saydıgımdan. emin olamıyorum açıkçası. ve zaten kendi başıma okuduğum için bi hayli zorlandım da bitmedi de daha zaten. fazla okusam olmaz mı yani şimdi ..?

 18. 2008/2009 yıllarında başıma bir hal geldi ceza evinde yattım 3ay ve içerideyken Salat-ı tefriciye yi okudum 4444 tek başıma ve dilegim kabul oldu.inanarak okuyan ve yürekten okunan tüm duvalar kabuldür. şimdide allah yardımcım olsun ona sıgınırım.kiralık bir evim eşyam hiç bir şeyim kalmadı ve insan insana yüktür ailemede sıgınmadım Yaradandan ve canımdan başka bir şeyim yok en büyük servetim inancım.gün gectikce okumayı bıraktım yaşamla yaşayanlarla mücedele etmekten hala bir şeyim yok gözümde yok dünya malında tek derdim kızlarıma bakabilmek ve bu mücadelemde Yaradanı unutmasamda duva etmeyi bıraktım 1yıldır.bu gün yeniden başlıyorum ve umarım yaradanım yardımcım olur yüregimi kendinden esirkemez dünyaya yaşama terk etmez.

 19. @sevgi utlu
  KESİNLİKLE şahit oldum kardeşim. otuzlu yaşlarına yaklaşmış bir komşu kızı vardı,kısmeti çıkmıyordu.itikadla okundu ve tam hatırlamıyorum ancak 1 ay gibi bir sürede istanbuldan hali vakti yerinde iyi bir bey kısmet çıktı.en son gördüğümde ikinci çocuğunu bekliyordu…
  eşi işten çıkan bir hanımın eşine iş için topluca okunmuştu.eşi işe girmişti. Bu salavat ezberlenince tabi gün içerisinde okunabilir.aslolan inanmak,bu bır gerçek.Ancak her şeyden önce hayırlı olsun denilerek okunmalı ve hayırlı bir iş için niyet edilmeli.Veren Allah,dilerse dünyada da verir.Sevdiği için okuyup kavuşan da gördüm. Kimisi, daha tefriciye bitmeden duasına kavuştu,kimisi bekledi.Evvela her şeyin hayırlısı ve Allah rızası için okumak.Ben şahsen çok inanıyorum.Allah dilerse verir,kulu yeter ki istesin inansın tevekkül etsin,ömrünü Allah a inanarak geçirsin.Tefriciyenin duanın dünyevi kabulune şahit oldum…Sağlık için okunup2sene gibi bir sürede tedavi başlangıçları….ve sonunda tedavi olunuşa,iyileşmeye….bu dua sayesinde yine şahit oldum.çevremde hep bu şekilde gördüm.YETER Kİ İNANIN ALLAH A…SEVGİLER

 20. arkadaşlar ben bu duayı kaç kere okuduğumu saymıyorum içten okuyorum.allaha ve peygamberimize daha yakın hissediyorum kendimi.yüce allahım dualarımı kabul etsin çok zor günler geçiriyoruz karım ve çocuğumla.sizlerden dua bekliyorum allah razı olsun.

 21. arkadaşlar bu dua yı bildiğim kadarı ile tam adediyle okumak lazım(4444defa) ben arkadaşlar arasında bir miktarını paylaştırdım(araştırdığım kadarıyla oluyormuş) ama bir sorum olacak bu dua yı 4444 ten fazla okuduğunda bazıları fazla okuduğun için kabul olmaz diyor.bazılarıda ameller niyetlere göredir diyor. bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

 22. irfan DERMENT
  06 Mayıs 2012 - 13:17

  selamı aleykum salatı tefrıcıye okunan yerde peygamber efendımıızn ruhanıyetı ıner ve orda sıkıntı olur mu ben 1 defa okudum faydasını gordum 2 defada arkadaslar okudu onlarda faydasını gordu hangı salavatı okursanız okuyun zamanla tum sıkıtılar gıder kor dugumler cözülür bu dunya peygamber efebdımız ıcın kuruldu .Cenabı allah peygamber efendımızın suyu hurmetıne dularımızı kabul eder işallah hayırlı gunler……..

 23. s.a arkadaşlar… 27 nisan 2012 de 19 yaşındaki kız kardeşimi.. canımı, yüreğimi ebedi yolculuğa uğurladım .. Rabbim aileme anama babama sabır ihsan eylesin. Kardeşime Rahmet eylesin . Allah’ın takdiri ilahi.. bu yazıyı gören tüm müminlerden bi fatiha hediye edebilecek durumsa iseniz çok mutlu olurum hepinizden Allah razı olsun

 24. Selamun aleyküm arkadaşlar ben şuan burda bulunan tüm kardeş ve ablalardan dua isteyeceğim ani bir hastalığım çıktı korkuyorum sizden dua bekliyorum ALLAH RIZASI İÇİN…

 25. ÇOK zordayım arkadaşlar duanızı ederseniz çok sevinirim psikolojim bozuldu bu hastalık ani çıktı birden ve tek kalmaya yürümeye yatmaya korkuyorum dua ediniz mevlam bu hastalığın korkusunu alsın ve vicudumda his ettiğim bu hastalığı hiç bir iz bırakmadan inşallah…ALLAH,a EMANET OLUN..

 26. Slm.4444 duasını topluca okumaya başladık.sonunda dua sahibi namaz kılacak mı?bilen varsa tardimci olursa sevinirim.

 27. @kadriye
  BASINIZ SAGOLSUN,,RABBIM RUHUNU ŞAD EYLESİN,,BİR FATİHA,1 SALAVAT,1 İHLAS OKUDUM YOLLADIM KARDESININ RUHUNA,,RABBİM CENNETİNE KOYSUN ONU,,RAHMET NAZARIYLA BAKSIN,,HZ.PEYGAMBERİMİZE KOMŞU EYLESİN,,AMİN

 28. @Meltem
  SİZİN İSTEGINIZE KALMISTIR,,BEN SAHSEN DUAM BITTIKTEN SONRA DA TEKRAR ALLAH RIZASI ICIN 2 REKAT NAMAZ KILIP DILEGIMI TEKRAR YINELEYIP DUAMI EDIYORUM,,BOYLE BIR SART YOK AMA BEN BOYLE YAPINCA DAHA HUZURLU HISSEDIYORUM KENDIMI,,RABBIM TUM HACETLERİNİZİ KABUL ETSİN ,,AMİN

 29. @papatya
  RABBİM SANA ACİL ŞİFALAR VERSİN,,ES SEMİ OLAN ALLAHIM DUALARI İŞİTEN VE CVB VERENDİR,,SENIN DE DUALARINI TEZ ZAMANDA KABUL ETSİN,,AMİN

 30. @mustafa
  ARKADASLARIN SENI YANLIS YONLENDIRMIS,,RABBİM EKSİK YADA FAZLA OKUDUGUNDA RAHMETIYLE BAKAR SİZE VE DUALARINIZI DA KABUL EDER,,ÖNEMLİ OLAN NİYET,,SİZ CABA HARCIYORSUNUZ VE EKSIK YADA FAZLA BILE OLSA RABBIM KUSURLARIYLA AMELINIZI DUALARINIZI KABUL EDER,,HAYIRLI GUNLER

 31. @papatya
  papatyacım bende senin gibi amansız bir rahatsızlığa yakalandım tedavisi olmayan öldürmüyor ama rabbim süründürmesin resmen insanı süründürüyor ayakta durup kafamı kaldırıp konuşamayacağım kadar kötü anlarım oldu aylarca devam ederdi ataklarhalindeydi nerde ne olacağını bilmezdim ama hiç korkmadım doktorlar bununla yaşamayı öğreneceksin dediler bana ben umudumu yitirmedim sımsıkı duaya sarıldım çünkü derdi veren rabbim dermanımıda verecekti özellile bu tefriciyeyi şifa niyetine faziletine şahit oldum defalarca okudum duam kabul olmadı demedim ısrarla devam ettim şimdi hamd olsun iyiyim belki yine olur korkusu var içimden ama pes etmedim ayetel kürsüde okuyorum sen bol bol oku kardeşim inşallah rabbim tez zamanda şifa verir sana bende şuan 5 tefriciye sana okuyor hediye ediyorum melekler selavatımı rabbime ulaştırsın sana şifa gelsin kardeşimgönlünü ferah tut ne rahatsızlığın vardı senin

 32. Arkadaşlar…Tefriciye peygamberimize salavattır ve Allah ın sevgili kullarından bir za’tın tavsiyesi ile 4444 kere okunmaktadır.Ancak duayı kabul eden Rabbimdir.Allah muhafaza, ona dua ederken şirke düşmeyelim.bir tane okursun Rabbim kabul eder dünyada da,4444 kere okursun kabul etmez dünyada…bu tamamen Allah ın lutfuna aittir.duamızı Tefriciye hürmetine Allah tan diliyoruz.O yüzden 4444 ü tutturmak elbet iyidir güzeldir;ancak hepimiz kuluz hata yaparız; Rabbim azıyla fazlasıyla kabul eder inşallah der devam ederiz okumaya…Yoksa Haşa Rabbimin duayı kabulu şekillere değil,yürekten inanmaya bağlıdır.4444 kabul edilir,azı ya da fazlası kabul edilmez deyip kestirip atmak olur mu.HAŞA.Rabbimin o duayı kabul edip etmeyeceğine kul mu karar veriyor?Böyle ahir zaman sınavlarında vesveseye kurban gitmemek lazım. .Elimizden geleni yaparız,gerisi tevekküldür…RABBİM KABUL ETSİN İNŞALLAH
  Başında ve sonunda namaz kılmak tabiki daha makbul ve güzeldir,Allah için yapılan hangi ibadet güzel olmaz ki…yapabiliyorsanız başında da sonunda da ıkı rekat olsun nafile namaz kılınabilir.
  RABBİM O ndan medet UMAN şu sayfaya yazı yazan tüm kardeşlere yardım etsin,yakını ölenlere sabır huzur,borçlulara eda,dertlilere derman hastalara şifa versin..ALLAH GÖNLÜNÜZDEKİLERİ HAYIRLI KILIP VERSİN…………..Amin…DUALARLA

 33. merhaba arkadaşlar
  öncelikle Allahın izniye inşallah bütün dilekleriniz kabul olur ve benimde dileğimde kabul olur

  eşimle ayrıyız babasının baskısıyla bana boşanma davası açtı iki oğlum var inşallah onların hatırına eşimle ben tekrar birleşiriz.o yüzden bende katılmak istiyorum

 34. herseyın bası ınanmaktır we bu duayı ınanarak ve kabul olacagını dusunerek okudugun zaman bı ıznıllah gerceklesıyor. ben okudum ve duamın karsılıgını buldum…

 35. mevladan inanarak isteyipde alamamak mumkün mü,samimi olan herkese ALLAH mutlaka istediğini verir .ben istedim verdi .gerçekten samimiyet önemli sevgiler herkese
  tefriciye duasında 4444 sayısı bi şifredir unutmayın.deneyın pişman olmazsınız.

 36. Yani topluluk halinde okunursa ekisi dahami aza iner@FEZA

 37. @FATİMA
  ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM .. AMİN İNŞALLAH
  İÇİM ÇOK YANIYOR RABBİM NE EYLERSE GÜZEL EYLER

 38. as arkadaşlar bize yardım edermisiniz ablamin 9yıldır cocugu olmuyorda ona okuyoruz

 39. arkadaşlar hepinizde allah rızası için salatı tefriciye okumanızı istiyorum çok büyük sorunlarımız var biliyorum allah bizi sınıyor ama müslüman arkadaşlarım ben bu duayı bu beladan kurtulmak için iki kez bitirdim şimdi tekrar başlayacağım ve sizlerden de destek istiyorum ne olursunuz bana dua edin 1 tane de olsa herkes okursa belki daha tesirli olur…

 40. @FATİMA
  s.a Allah tüm dualarınızı kabul etsin amim

 41. @kadriye
  ALLAH sabırlar ihsan etsin

 42. hayırlı cumalar arkadaşlar.bende 2 yıldan beri bebek istiyorum eşimle…bende bu duayı daha önce 3 kere okudum 3 dileğimde kabul oldu.ne eksik ne fazla okdum.4444 tam okudum..şimdide bebek için okuyacam Allahım kabul eder inşallah…birde bu duayı bitirince sadaka verilmesni duydum ben bitirince veriyorum…herkesin duası kabul olur inşallah..

 43. feza yardımcı olur musun banaa çok zor durumdayımmm dilek_1994@windowslive.com sana olayımı anlatmak istiommm

 44. berhaba ilkdefa bir siteye girdim neyazacagimi bilmiyorum sikintim buyuk oldugu icin dualara yoneliyorum

 45. dualara bende cok inanirim buduayi kackere denedim ama hep acabalar aldu

 46. @NazliHan
  hayır öyle söyleyemem…. toplu halde okunursa etkisi daha aza inmez…etkisi yine aynı guzellıkte kalır.. ancak tek başına okunursa,o zaman etkisi daha fazla arttırılmış olunur.
  (daha fazla yorulmayı göze almak demektir bu)….

 47. mustafa
  Perşembe, 10 May 2012 zamanında 21:48

  as arkadaşlar bize yardım edermisiniz ablamin 9yıldır cocugu olmuyorda ona okuyoruz

  burcu
  Perşembe, 10 May 2012 zamanında 22:22
  arkadaşlar hepinizde allah rızası için salatı tefriciye okumanızı istiyorum çok büyük sorunlarımız var biliyorum allah bizi sınıyor ama müslüman arkadaşlarım ben bu duayı bu beladan kurtulmak için iki kez bitirdim şimdi tekrar başlayacağım ve sizlerden de destek istiyorum ne olursunuz bana dua edin 1 tane de olsa herkes okursa belki daha tesirli olur…

  Mustafa ve Burcu kardeşim sitemizin yorum kısmı tefriciye paylaşımı için uygun olmadığından (sayı konusunda sıkıntılar meydana gelebiliyor) dilerseniz http://www.duakervani.com sitesindeki tefriciye listlerine dahil olabilirsiniz.

 48. Kızım yakın zamanda sınava girecek. (SBS) Bu dua dışında neler okuyabilirim, beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 49. arkadaşlar bu duaya çok inanıyromu benim dualarım kabul inşallah allah herkesden razı olsun

Bir cevap yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *