KORKU İLE ÜMİT ARASINDA DUA

Kuran’da Allah’ın “… merhametlilerin en merhametlisi...” (Enbiya Suresi, 83) olduğu belirtilmektedir. Yine Kuran’da hata yapanın Allah’tan bağışlanma dilemesi durumunda hiçbir günah ayrımı gözetilmeden affedileceği söylenmektedir. (Nisa Suresi, 110) Bu nedenle insanların dualarında Allah’ın “esirgeyen ve bağışlayan” sıfatlarını düşünmeleri, ümit içinde dua etmeleri gerekir. Kişinin yapmışolduğu hata ve bu yüzden duyduğu vicdan azabı ne kadar büyük olsa da, Allah’ın affediciliğinden ümit kesmesine neden değildir. Bununla paralel olarak insanın hata yapmaktan ve günah işlemekten dolayı içine girmişolduğu ruh hali, onun umut içinde dua etmesine engel olmamalıdır. Çünkü Kuran’da sadece kafirlerin Allah’ın rahmetinden umut keseceği söylenir:

“… Allah’ın rahmetinden umut kesmeyin. Çünkü kafirler topluluğundan başkası Allah’ın rahmetinden umudunu kesmez.” (Yusuf Suresi, 87)

Öte yandan kimsenin mutlaka cennete layık olma gibi bir garantisi yoktur. Nitekim Allah Kuran’da; “Şüphesiz Rablerinin azabından emin olunamaz” (Mearic Suresi, 28) ayetiyle bu gerçeğe karşı insanları uyarmıştır. Bu nedenle de herkes Allah’tan gücünün yettiği kadar korkmak durumundadır. Öyle ise imtihan için dünyada bulunan insanın her zaman için sapması, dalalete düşmesi, şeytanın oyununa gelip Allah’ın yolundan dönmesi ihtimal dahilindedir. Bu konuda kimsenin bir garantisi yoktur. Bu nedenle insan duasında bir yandan Allah’ın rahmetini ümid ederken, bir yandan da O’nun rızasını yitirmekten korkmalıdır.

Nitekim gerçek bir mümini diğer insanlardan ayıran en önemli özelliklerden biri Allah korkusudur. Çünkü inanmayan bir insana göre cehennemin varlığı meçhuldür. Mümin ise cehennem tehlikesinin farkındadır. Ahiret gününe kesin bir bilgi ile inandığı için en büyük korkuyu yaşar. Sadece inanan ve Allah’a karşı büyüklenmekten kaçınan kişi bu korku ile hareket eder. Azabın gerçekliğinden ve şiddetinden emindir. Bu azapla karşılaşmamak için dünya hayatında risk sayılan hiçbir şeye yaklaşmaz. Ahiretteki o zorlu azaptan uzaklaşmayı ve sonsuz güzellikle karşılanacağı cenneti hak etmeyi ister. Müminin ahiret azabından korkusu duasına da yansımaktadır.

İşte bu yüzden Kuran’da korku ve ümit kavramları birlikte kullanılmıştır. Eğer insan duasında cehennem korkusunu hissetmiyorsa -ki bunun temelinde Allah korkusunun eksikliği yatmaktadır- ortada mutlaka bir tefekkür yani düşünüp anlama eksikliği vardır. İnsan cenneti kazanmak için ne kadar istekli bir şekilde dua ediyorsa, cehennemden kurtulmak için de o kadar istekli bir şekilde dua etmelidir. Yani cehennemden korkup, cennete kavuşmayı ümit etmelidir. Bu ruh halini ifade eden ayetlerden ikisi şöyledir:

“Düzene konulması (ıslah)ından sonra yeryüzünde bozgunculuk (fesad) çıkarmayın; O’na korkarak ve umut taşıyarak dua edin. Doğrusu Allah’ın rahmeti iyilik yapanlara pek yakındır.” (Araf Suresi, 56)

“Onların yanları (gece namazına kalkmak için) yataklarından uzaklaşır. Rablerine korku ve umutla dua ederler ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler.” (Secde Suresi, 16)

Görüldüğü gibi korku ve umut, Kuran’da kastedilen duayı oluşturan iki temel histir. Kuran dikkatlice incelendiğinde zaten tüm ibadetlerde, ve yaşamın her anında bu iki hissin hayati önem taşıdığı rahatlıkla fark edilebilir.

Unutulmamalıdır ki dua Allah’a karşı hem büyük bir görev hem de bizim ebedi hayatımızı kurtaracak bir vesiledir. Çünkü Kuran’da Allah’a dua etmeyenlerin sonunun ebedi cehennem azabı olduğu haber verilir.

“Rabbiniz dedi ki: “Bana dua edin size icabet edeyim. Doğrusu Bana ibadet etmekten büyüklenen (müstekbir)ler; cehenneme boyun bükmüşkimseler olarak gireceklerdir.” (Mümin Suresi, 60)

Kaynak: http://www.kurandadua.com/html/kuranda_dua1.htm#03

Comments

 1. Allah razı olsun kardeşim bu güzel bilgiler için.

 2. ALLAH razı olsun sizden
  18 Mayıs 2007 - 14:05

  yaşamdan hayattan iki yüzlü menfaatçi insanlardan korkuyorum bunların yüzünden bunalıma sokma ruhumu sıkma ALLAHIM Bunların yüzünden gelecek korkusu yaşatma bize ALLAHIM.bunlara fırsatımızı verme ALLAHIM

 3. Korku ile ümit arasında olmak tam olarak nedir?
  bir dua ederken kabul edileceğine kesinlikle inanırken nasıl aynı anda kabul edilmeyeceğinden korkarız ki? Gerçekten anlamadığım için soruyorum.

 4. Dua kaderi değiştirir. ilerde başımıza gelecek musibetleri engeller. dua çok güçlü psikolojik rahatlamadır. eger bir şeyin bekleyişi içindeyseniz namaz,dua, sabıri allahın izni ile dileklerimizin gercekleşmesine yol açar. tüm herkesin duası hayırlısı ile kabul olsun inş. amin.. selametle

 5. S.a. öncelikle,paylaşım için Allah(c.c.)razı olsun. Bende duanın gücüne çok inanırım yakında öss sınavına giricem Rabbimden hep hayırlısını istedim ve öyle dua ettim sizlerdende dua bekliyorum bnde bütün mmüslüman kardeşlerime dilim döndüğünce dua edicm unutmayalım ki kim kendisi için istediğini başka bi müslüman kardeşi için istemediği sürece gerçek iman etmiş sayılmaz(umarım yanlış bi telaffuzda bulunmamışımdır)selam ve dua ile…

 6. arkadaşlar bu duayı okumak istedim çünkü dedem ölüm döşeğinde am Allahtan hala bir umudumu var

 7. lütfen dua edin

Bir cevap yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *