Dua ertesi…

akamayan ırmağın sesini duymak gibi

gelip konaklamak avucunda dua derdinin

ecelin eşiğinden başlayan emelimiz

tökezlediğimiz son nefesin şevkidir

ki her sabah

penceremize güneş getiren Allah

                            dua için/de dua

 ey burcuna gözyaşı çekilen niyaz

duanın kaderini kaza eden hangi dil

kuma çizilen hangi ömür / hangi hilm

evvel

altı çizili gönlün duru gülümseyişi

âhir

  sınayışı gafletimizde bitirme ya Rabb

izleri kalacak kalbimizde sema eden / söz!

o davet o katre o dua yükü

aşkın vecdiyle susayıp yansın

bu menzil bu yürek bu kuruyan çöl

kendini bulan yakarışla esrarı aralasın

duasına dua eden ümmete

tecellîsi nurdur zamanın dua ertesi

Mehmet  ŞAMİL

Comments

 1. Ey Rabbim. SENİ aramayı öğret bana ..bırak Seni özlemle arıyayım..ararken Seni özliyeyim..Seni sevgide bulayım..bulmakta seveyim..Allahım Seni düşünebileyim,kavrıyabileyim,sevebileyim diye beni kendi zatının sıfatlarıyla yarattığını biliyor ve bunun için Sana şükür ediyorum.
  müsade buyur bu gözler senin ihtişamınla kamaşşsın..kusur ve günahlarla yıkıma uğramış bu kalp senin yüceliğinle paklaşsın. zihin dinginliğini koruyan ve ezeli olanı düşünenlerden olsun ruhum..
  Allahım herkesin SENDEN istemesi gereken birşey vardır neye ihtiyacımız olduğunu yalnızca Sen bilirsin Senin isteklerini yerine getirmekten başka gayem yok benim bana dua etmeyi öğret.amelimle değil yüceliğinle merhametinle şefkatinle kuşat beni zira SEN tutup kaldırmazsan ben mutlaka düşerim.

 2. ya rabbim zulm omuzlarıma çöktü artık dayanamıyorum bu acılara ya rabbim beni bu azaptan kurtar

 3. amelimle değil yüceliğinle merhametinle şefkatinle kuşat beni zira SEN tutup kaldırmazsan ben mutlaka düşerim..

 4. EY RABBİM

  Ben seni tanıyorum, ben gönderdiğin Rasulü tanıyorum, gönderdiğin kitaba tabiyim, meleklerine inanıyor, hayrın ve şerrin senden geldiğini biliyorum. Ahiret gününü kabul ediyor tüm kanunlarını ve sözlerini istisnasız hayrıma olduğunun farkındayım.

  Gönderdiğin dünyada verdiğin görevleri tam olarak yapamıyorum, eksiklerim kusurlarım var sana karşı mahçubum

  Önünde eğiliyor af diliyorum senden başka af edecek hiç merci tanımıyorum ve gidecek hiç bir yerim yok hiç bir kapım yok

  Bu acizi affet çünkü sen affetmeyi seversin

  Nasıl bir kulluk talep ediyorsan o kulluğu bana nasip et, Beni kendi adi nefsimin ellerine bırakma

  Senin herşeye gücün yeter Amin Amin Amin

  O daima yaşayandır. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. O halde O’na Dininde ihlâs (ve samîmiyet) erbâbı olarak “Hamd olsun kâinâtın Rabbi olan Allah’a” (diye) duâ edin… (Mü’min Sûresi/65)

 5. bu duanıza tüm kalbimle ve samimiyetimle katılıyorum.allah sizden razı olsun derdime tercüman oldunuz.gözyaşlarımla okudum çünki ben böyle dua etmeyi bilmiyorum.

 6. ben bılmıyorum dınle ılgılı cokaz sey biliyorum ama uygulayamıyorum bıldıklerımı bıle uygulamaya calısıyorum yerı geldıgınce.Allah’u teala yolundan şaşırtmasın bei yarabbım.ne olursa olsun te gerçek o.bızı yaradan herseyı yoktan wareden..içimize korkuyu düşürdügü gıbı ıyılıgıde düşüren.herşey onda başlar onda biter.o isterse olur herşey..

 7. Ya Rabbi beni bana bırakma beni nefsime bırakma seni arayıpta bulamayanlardan eyleme beni Ya Rabbi.

 8. herkese hayırlı cumalar…benim evliliğim eşimin öfkesi sonucu uyguladığı şiddetler yüzünden bitmek üzere belkide bitti bilmiyorum eşimle 15 gündür görüşmüyoruz ve her geçen gün benim için bir taraftan belirsizlikler bir taraftan da bundada vardır bir hayır uzak kalmamız belki iyi gelir diye umudum var amaaa eşimden herhangi bir ses yok ben evliliğimin yıkılmasını istemiyorum aslında eşim özünde iyi bir insan ama öfkesi bizi ne hallere getirdi daha evleneli 1 yıl bile olmadı ne ümidlerle bu yuvayı kurdum ve yıkılmasını istemiyorum belki yapacağın mutlaka bişeyler vardır diyebilirsiniz ama şu anda yapabileceğim sadece dua etmek başka yapacak inanın bişeyim yok o yüzden sizlerden eşimin yaptıklarına pişman olup tövbeye gelmesi düzelmesi ve evliliğmin kurtulması için dua istiyorum elbette benimde hatalarım oldu ama ben bunlardan ders çıkardım eşimde ders çıkarsın bu yuva yıkılmasın dualarınızı benden esirgemeyin lütfen çok zor günler geçiriyorum sayenizde bu günleri aşmak dileğiyle hepinize teşekkür ediyorum hepinizden ALLAH RAZI OLSUN..

 9. Herkese hayırlı akşamlar.
  Biz eşimle 6,5 yıl sonunda binbir güçlükle evlendik ve 2,5 yıllık evliyim, toplam 9 yıldır beraberiz. Ama son 2 aydır, yaşadığımız sorunlardan dolayı babamın evine gelmek zorunda kaldım. Malesef eşim beni aldattı, hiç beklemediğim için büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Çok zor günler geçiriyorum. Bunlara rağmen eşimi çok sevdiğimden dolayı, yuvamın yıkılmasını istemiyorum. Bunun için okuyan tüm mümin kardeşlerimin bolca duasına ihtiyacım var. Müminin mümin kardeşine yaptığı dua kabul olur, eğer kabul olmazsa duayı yapan kişiye sevap olarak geri döner.Allah kimsenin yuvasını bozmasın, çaresizim dualarınıza çok ihtiyacım var. Rabbim tüm sıkıntıda olanların duasını kabul etsin. Amin… Allah sizlerden razı olsun

 10. ersa kardeşim inşallah senin yuvanda kurtulur…seni çok iyi anlıyorum bende aynı durumdayım bende yuvamın yıkılmasını istemiyorum…İnşallah kardeşim yuvalarımız kurtulur..eşlerimiz aklını başına alır..hayırlısı ile gelir alır bizi döneriz yuvamıza…dualarım seninle sende bana bolca dua et ne olur…

 11. rabbim yuvası dağılmkta olanlara zorda kalanlara hayırlısıyla yardım etsin,mutlu bir yaşam sürdürsünler inş. bende yuvam yok diye üzülüyorum rabbim tez vakitte hayırlı biriyle karşılaştırsın beni, hayırlı kapılar açsın çok bunaldım hep elimi uzattığım dallar kırıldı, evlilik sonucuna ulaşamdım çok istiyorum ondan mı olmuyor acaba demeye başladım isyan etmiyorum rabbim ama tez vakitte karşıma çıkar ne olur.

 12. @FİLİZ

  ablacim herseyde bir hayir vardir belkiden boyle uzak kalmaniz bir sure sizin icin evlilikiniz icin illersi icin daha hayirlirdir Sen hatalarini anladiin esin de bir sure ayri kaldi icin dusunme zamani olmusdur Insallah hersey yoluna girer allahdan umit kesinmez Dualarimiz senin ile Biliyorsun öfkele kalkan zarar ile oturu bunu bende haric kimse bilmez … allaha sukur benim boyle bir problemim yok ama illerde olmaceni kim bilir cok zor seninde Ama hersey yoluna girer sadece zaman herseyin ilaci dir Dua et sabir dile icden dua edenin duasi kabul olurmu$ !!!! SAYGILARIM ILE

 13. @esra

  sevgili ablacim Nasil ki filiz ablacima dua etdise senin icinde gecerli dualarim dua ediin bolca benide duanizda unutmasaniz cok seviniriim Hersey gônlunuzce olsun allah doru yolu gosterir insallah e$lerinize … sevgi ile kalin BIr yuva nasil ki zor kuruluyorsa o kdar da zor aci ile bozulur Bozmak kolay bir agzdan cikacak 2 kelimeye bakar ama sonrasini dusunmek gerek ….

 14. ilaydacığım ben hatalarımı anladım ama eşim hala anlamamış bi konuda takılı talmış..ailemin hatalı olduğunu kabul edecekmişim herşeyi unutacakmış..bana bu şartı koşuyor..ki ailem değil eşim hatalı..yani şu anda bi tarafta eşim bi tarafta ailem arasında kaldım…aslında eşimi çok seviyorum herşeyi unutup tamam demekte geliyor içimden..nasıl olsa oda anlar hatasını diyorum ama öbür tarafta ailem var…iki arada kaldım..ama ne olursa olsun ben eşimden ayrılmakta istemiyorum..yuvamı eşimi çok özledim.ne olur dua edin bolca Allah rızası için tez zamanda barışalım hayırlısıyla evimize dönelim.Rabbim beni ona onu bana hayırlı kılsın..evimde mutlu huzurlu günler geçirmek nasip etsin bana…inşallah birde hayırlı bir evlatlada bu yuva pekişir..herşeyin unutulmasını yeniden başlamayı diliyorum hayırlısı ile..yoksa öfkeyle kalkıp zararla oturmamız an meselesi..zaman geçtikçe dahada yıkılıyorum..birbirimizden uzaklaşıyoruz iyce..ne olur Allah rızası için bolca dua edin bana yuvam kurtulsun..ne olur birleşelim hayırlısı ile..şimdiden Allah razı olsun dularınıza..

 15. arladaşla herkesten dua istiyorum ne olur..ilaydacığım ben hatalarımı anladım ama eşim hala anlamamış bi konuda takılı talmış..ailemin hatalı olduğunu kabul edecekmişim herşeyi unutacakmış..bana bu şartı koşuyor..ki ailem değil eşim hatalı..yani şu anda bi tarafta eşim bi tarafta ailem arasında kaldım…aslında eşimi çok seviyorum herşeyi unutup tamam demekte geliyor içimden..nasıl olsa oda anlar hatasını diyorum ama öbür tarafta ailem var…iki arada kaldım..ama ne olursa olsun ben eşimden ayrılmakta istemiyorum..yuvamı eşimi çok özledim.ne olur dua edin bolca Allah rızası için tez zamanda barışalım hayırlısıyla evimize dönelim.Rabbim beni ona onu bana hayırlı kılsın..evimde mutlu huzurlu günler geçirmek nasip etsin bana…inşallah birde hayırlı bir evlatlada bu yuva pekişir..herşeyin unutulmasını yeniden başlamayı diliyorum hayırlısı ile..yoksa öfkeyle kalkıp zararla oturmamız an meselesi..zaman geçtikçe dahada yıkılıyorum..birbirimizden uzaklaşıyoruz iyce..ne olur Allah rızası için bolca dua edin bana yuvam kurtulsun..ne olur birleşelim hayırlısı ile..şimdiden Allah razı olsun

 16. arkadaşlar,müminin mümine ettiği dua geri çevrilmezmiş.kefil oldum ve milyarlarca borcun altına girdim.ödeyecek gücüm yok.yapacak birşeyim de..ne olur dua edin bana

 17. ALLAHIM YARDIM ET BANA COK ZOR DURUMDAYIM

 18. DUALARINIZA İHTİYACIM VAR NE OLUSUNUZ BANADA DUA EDİN ALLAH RIZASI İÇİN

 19. BEN KÜÇÜCÜK BİR YUVA KURMUŞTUM AMA GÖNLÜMDE COK BÜYÜKTÜ YUVAMI BOZMAK İSTEYENLERE SEN FIRSAT VERME ALLAHIM

 20. herkesin duasını kabul eder inşallah Rabbim..

 21. SEVDA’CIĞIM, RABB’İM YAR VE YARDIMCIN OLSUN. GÖNÜL ZENGİNLİKLERİMİZİ YIKTIRMASIN. BEN DE AYNI DURUMDAYIM.EN MAKBUL DUA BİR MÜ’MİNİNİN DİĞER MÜ’MİNE YAPTIĞI DUA. BİRBİRİMİZE DUA EDELİM. AMİN.

 22. Selamün aleyküm herkese ALLAH herkes için hayırlı olanı gönlüne yakın etsin ve yıkılmak üzere olan yuvaların kurtulmasını nasip eylesin bende eşimle ailemin arasında kaldım annem karımı üzdü babam karıma hakaret etti bişey diyemedim ana baba hakkını bildiğim eşim bu yüzden beni suçluyo yuvamız yıkılmak üzere bana dua edermisiniz ALLAH rızası için dualarınıza çok ihtiyacım var dua etcekler olursa şimdiden ALLAH onlardan razı olsun.

 23. Selamün aleyküm ben tam 19senedir evli ve 3cocukbabasi olan ayle babasiyim.
  Bundan 2seneye yakin birhata yaptim ve karima itiraf ettim özürlendim af istedim kabullendi ve bende tövbe ettim,ama karim bundan 3ay öncesine kadar bi ani patlama yaparak benim halen degismedimi öne sürerek evde huzursuzluk yaratti ,ve beni iki kere evden polis yolu ileevden atti kendisi ile konusuyorum ikna etmiye calisiyorum diye ,ortada katiyyen siddet olayi yok .ALLAH ve cocuklarim sahit,ve bundan 12gün önce habersizce 12yasindaki cocumuzu alip kacti,bilmedigim bi kadinlar siginma dernegine ara sira konusuyoz ama bitürlü ikna edemiyom ayrilmaktan bosanmaktan bahsediyor,aslinda kendisi cok iyi bi hanimdir biz severek evlendik ben onu hepsevdim seviyorumda onunda beni sevdine inaniyorum.
  Siz mümin ve mümine kardeslerimden ricam lütfen ALLAH rizasi icin birbirimize dua edelim yuvalar yikilmasin cocuklarimizin basi egik olmasin ALLAH hepinizden hepimizden yar ve yardimcimiz olsun. Amin ALLAHA emanet olun Hakkinizi Helal edin benimki de tüm okuyan DUA eden herkese Helal olsun.
  saygilarimla selim

 24. @Şaban
  Şaban Bey önce anne bana ve eşinin arasını bozan mevzu nedir?Kim haklı kim haksız yada kimler haddini aşmıştır. Burada önemli olan kişiler değil adı neyse O meseledirO meseleyi konumlandır ve kişileri ona göre hakettikleri yere oturt. Hanımın haklıysa hanımından vazgeçme ama ailenide kırma. YOk büyüklerin haklı hanımın haksızsa ona da gereğinden fazla yüz verip tepene çıkarma,konu hayati değilse yuvanı bozma ama çok iyi düşün ve en son kararını ver.

 25. FATİMA(NİSA)
  24 Temmuz 2012 - 15:00

  Şaban :Selamün aleyküm herkese ALLAH herkes için hayırlı olanı gönlüne yakın etsin ve yıkılmak üzere olan yuvaların kurtulmasını nasip eylesin bende eşimle ailemin arasında kaldım annem karımı üzdü babam karıma hakaret etti bişey diyemedim ana baba hakkını bildiğim eşim bu yüzden beni suçluyo yuvamız yıkılmak üzere bana dua edermisiniz ALLAH rızası için dualarınıza çok ihtiyacım var dua etcekler olursa şimdiden ALLAH onlardan razı olsun.

  ne olursa olsun sizin yeriniz eşinizin yanı olmalı,,çünkü siz emanetinizi en güzel şekilde korumakla mükellefsiniz,,Konunun içeriği nedir bilmiyorum ama evlilik iki kişilikten olusmalı bence,,Ailenin yeri ayrı tabii,,saygı ve sevgi cercevesi içinde sorunları halletmeye calısmanız daha güzel olur,,Allah yardımcınız olsun,,

 26. FATİMA(NİSA)
  24 Temmuz 2012 - 15:10

  selim :Selamün aleyküm ben tam 19senedir evli ve 3cocukbabasi olan ayle babasiyim.Bundan 2seneye yakin birhata yaptim ve karima itiraf ettim özürlendim af istedim kabullendi ve bende tövbe ettim,ama karim bundan 3ay öncesine kadar bi ani patlama yaparak benim halen degismedimi öne sürerek evde huzursuzluk yaratti ,ve beni iki kere evden polis yolu ileevden atti kendisi ile konusuyorum ikna etmiye calisiyorum diye ,ortada katiyyen siddet olayi yok .ALLAH ve cocuklarim sahit,ve bundan 12gün önce habersizce 12yasindaki cocumuzu alip kacti,bilmedigim bi kadinlar siginma dernegine ara sira konusuyoz ama bitürlü ikna edemiyom ayrilmaktan bosanmaktan bahsediyor,aslinda kendisi cok iyi bi hanimdir biz severek evlendik ben onu hepsevdim seviyorumda onunda beni sevdine inaniyorum.Siz mümin ve mümine kardeslerimden ricam lütfen ALLAH rizasi icin birbirimize dua edelim yuvalar yikilmasin cocuklarimizin basi egik olmasin ALLAH hepinizden hepimizden yar ve yardimcimiz olsun. Amin ALLAHA emanet olun Hakkinizi Helal edin benimki de tüm okuyan DUA eden herkese Helal olsun.saygilarimla selim

  ZAMANINDA YAPTIGINIZ HATADAN DOLAYI İPLER KOPMUŞ,,HER NE KADAR ÖZÜR DİLEYEREK TELAFİ ETMEYE CALISSANIZDA KOPAN BİR İPE SIMSIKI BİR DÜĞÜM ATARSANIZ,İPİN EN SAGLAM YERİ ARTIK BU DÜĞÜMDÜR!AMA EŞİNİZ ACISINDAN İPE HER DOKUNUSUNUZDA CANINI ACITAN TEK NOKTA YINE O DÜĞÜMDÜR ..!EŞİNİZ BELLİKİ ATLATAMAMIS,,VE ANLAYISLI,,SABIRLI OLMANIZ EN DOGRUSU OLUR,,ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN

 27. @selim
  abiciğim üzerine çok gitmeden sabrederek sizin gerçekten bahsettiğinizi huyunuzu terkettiğinizi anlamasını beklemeyin. ama davranışlarınızla bunu kendisine ıspatlamaya çalışın. Allah kimsenin yuvasını bozmasın ve size yardım elini uzatarak hatalarından uzaklaşmış ve tekrar bir araya gelen kullarından eylesin.aminn

 28. @FATİMA(NİSA)
  şaban kardeşimiz aslında zor durumda. iki tafarta çok ama çok önemli.iki tafartan birini diğer tarafa feda etmek gibi bir seçeneği kesinlikle yok.buradan meselenin aslını bilmediğim için dua dışında yorum yapmak ne kadar mantıklı olur bilmem ama kıyametin alametlerinden biride anne babayı eşi yüzünden terketmektir.ben kesinlikle eşini anne babasına feda edip onu arka plana atsın demiyorum.yanlış anlaşılmasın. ama çok ince bir çizgide hareket ediyo kardeşimiz bunun farkında olmalı.Allah’ın emaneti olan eşlerinize hakkıyla muhabbet edin diyor sevgili Peygamberimiz s.a.v. anne babanında hakkı ortada. o yüzden kesinlikle tercih kullanmamak gerek. konuya vakıf olamadığımdan bir şey diyemiyorum ama şu bir gerçek ki Allah her şeye bir çare vermiştir. iki tarafıda memnun etmenin bir yolu mutlaka vardır.ALLAH YARDIM ETSİN.

 29. FATİMA(NİSA)
  30 Temmuz 2012 - 14:53

  FATİMA(NİSA) :

  Şaban :Selamün aleyküm herkese ALLAH herkes için hayırlı olanı gönlüne yakın etsin ve yıkılmak üzere olan yuvaların kurtulmasını nasip eylesin bende eşimle ailemin arasında kaldım annem karımı üzdü babam karıma hakaret etti bişey diyemedim ana baba hakkını bildiğim eşim bu yüzden beni suçluyo yuvamız yıkılmak üzere bana dua edermisiniz ALLAH rızası için dualarınıza çok ihtiyacım var dua etcekler olursa şimdiden ALLAH onlardan razı olsun.

  ne olursa olsun sizin yeriniz eşinizin yanı olmalı,,çünkü siz emanetinizi en güzel şekilde korumakla mükellefsiniz,,Konunun içeriği nedir bilmiyorum ama evlilik iki kişilikten olusmalı bence,,Ailenin yeri ayrı tabii,,saygı ve sevgi cercevesi içinde sorunları halletmeye calısmanız daha güzel olur,,Allah yardımcınız olsun,,

  sonuclardan bizi haberdar edin,,kadın milleti olarak merak etmek bizim dogamızda var sanırım,,yazımı okursanız ınsallah guzel haberler verırsınız bıze,,selametle..

 30. FATİMA(NİSA)
  30 Temmuz 2012 - 14:54

  selim :Selamün aleyküm ben tam 19senedir evli ve 3cocukbabasi olan ayle babasiyim.Bundan 2seneye yakin birhata yaptim ve karima itiraf ettim özürlendim af istedim kabullendi ve bende tövbe ettim,ama karim bundan 3ay öncesine kadar bi ani patlama yaparak benim halen degismedimi öne sürerek evde huzursuzluk yaratti ,ve beni iki kere evden polis yolu ileevden atti kendisi ile konusuyorum ikna etmiye calisiyorum diye ,ortada katiyyen siddet olayi yok .ALLAH ve cocuklarim sahit,ve bundan 12gün önce habersizce 12yasindaki cocumuzu alip kacti,bilmedigim bi kadinlar siginma dernegine ara sira konusuyoz ama bitürlü ikna edemiyom ayrilmaktan bosanmaktan bahsediyor,aslinda kendisi cok iyi bi hanimdir biz severek evlendik ben onu hepsevdim seviyorumda onunda beni sevdine inaniyorum.Siz mümin ve mümine kardeslerimden ricam lütfen ALLAH rizasi icin birbirimize dua edelim yuvalar yikilmasin cocuklarimizin basi egik olmasin ALLAH hepinizden hepimizden yar ve yardimcimiz olsun. Amin ALLAHA emanet olun Hakkinizi Helal edin benimki de tüm okuyan DUA eden herkese Helal olsun.saygilarimla selim

  sonuclardan bizi haberdar edin,,kadın milleti olarak merak etmek bizim dogamızda var sanırım,,yazımı okursanız ınsallah guzel haberler verırsınız bıze,,selametle..

 31. FATİMA(NİSA)
  30 Temmuz 2012 - 14:55

  ALİ :@FATİMA(NİSA) şaban kardeşimiz aslında zor durumda. iki tafarta çok ama çok önemli.iki tafartan birini diğer tarafa feda etmek gibi bir seçeneği kesinlikle yok.buradan meselenin aslını bilmediğim için dua dışında yorum yapmak ne kadar mantıklı olur bilmem ama kıyametin alametlerinden biride anne babayı eşi yüzünden terketmektir.ben kesinlikle eşini anne babasına feda edip onu arka plana atsın demiyorum.yanlış anlaşılmasın. ama çok ince bir çizgide hareket ediyo kardeşimiz bunun farkında olmalı.Allah’ın emaneti olan eşlerinize hakkıyla muhabbet edin diyor sevgili Peygamberimiz s.a.v. anne babanında hakkı ortada. o yüzden kesinlikle tercih kullanmamak gerek. konuya vakıf olamadığımdan bir şey diyemiyorum ama şu bir gerçek ki Allah her şeye bir çare vermiştir. iki tarafıda memnun etmenin bir yolu mutlaka vardır.ALLAH YARDIM ETSİN.

  kadının fendi erkeği yendi 🙂

Bir cevap yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *