Bayram hocanın bir sohbeti

Ders ayeti : Buruc Suresi. Sayfa 591 ayet: 1- 22

 

Muhterem Müslümanlar, Allah’ın bahtiyar kulları, Muhammed Mustafa’ya sav kurban olan cemaati müslimin, damarlarında Hz Hatice’ nin, Hz Aişe’ nin, Hz Fatıma’ nın kanını taşıyan Allah’ın bahtiyar kulları, Yavuz Sultan Selim’ in öksüz ve yetim torunları…!

 

Sizi böyle kış ver yaz demeden sohbetlere devam ettiğinizi görmek dünyada cennet hayatı yaşamış olduğunuzu gösteriyor. Herkesin bir davası var, benimde var, sizinde var. Her türlü çilelere ve engellere rağmen yine devam ediyorsunuz ya sizden Allah cc. memnun, Resulullah sav memnun, erenlerde memnun.

Biraz evvel Salatü Selam getirdim. Resulullah’ a salatü selam getirin deyince hepimizin selatü selam getirmesi lazım.
Resulullah’ a salatü selam getirince, kabrinin başında bulunan melek hemen o salatı alıp Resulullah’ a
ulaştırıyor.


Bir hadisi şerifte buyruluyor ki:

 

– Ey Ümmetim ! Cuma günleri bana daha çok salavatı şerife getiriniz. Çünkü ümmetimin cuma günleri getirmiş olduğu salavatı şerife bana arz olunur. Kimki bana salavatı şerife getirirse bana daha çok yakın olur.

 

Başka bir hadisde:

 

– En faziletli gününüz cuma günüdür. O gün bana çok salatü selam getiriniz. Çünkü salatü selamlarınız bana arzedilir. Sahabeler, : Ya Resulallah ! Bizim salatü selamlarımız size nasıl arzedilir? Sen çürümüş olursun, diye sorunca Resulullah sav onlara : Allah-u Teala Peygamberlerin cesetlerini toprağa haram kılmıştır, diye cevap verdi.

 

Topraklar Bayram hocanın cesedini çürütür ama Resulullah’ın kini çürütmez. Siz şerefli insanlar bu derslere geliyorsunuz.

İmam-ı Yusuf’un oğlu vefat ettı. Kendisinin de İmam-ı Azam’ ın dersine gitmesi gerekiyordu. Cenazenin kalkma işini başkasına havale etti dediki :

 

Arkadaşlar şu saatte İmam’ ı Azam ikindi namazından sonra falancı camide ders veriyor.Siz benim oğlumun cenazesini yıkayın defnedin. Eğer ben bugün İmam-ı Azam’ın dersine gitmesem, İmam-ı Azam’da bugün benim şimdiye kadar hiç duymadığım bir meseleyi anlatırsa o zaman ben hayatımın sonuna kadar kahrolurum, sonra ben bu ilmin duymamanın acısını nasıl gideririm.

 

Evlat tatlı bir şeydir, yürekten kopan bir parçadır ama insan ikinci bir evlat sahibi olmakla evlat hasretini giderebilir. İlim ise böyle değildir.

Sizin ilim aşkınızda bunlara benziyor. İmam-ı Ebu Yusuf’un karekterini gösteriyorsunuz.Ben sizin üzerinize vaaz edecek insan değilim, siz melekleride kıskandıranlarsınız.

Fatih müderrislerinden Hüsrev efendi vardı. 1965 de vefat etti. Talebelerine Buhari okutuyordu.Derse her defasında neşeli giderdi.

Bir sabah derse acele acele gitti, eski neşesi yok. Talebeleri yüzüne baktı, rengi sapsarı, ona dedilerki :

 

– Hocam her defasında derse gelirken yüzünüz neşeli idi. Bugün ise yüzünüzde bir özlem var, hayrola bir derdiniz

mi var? O da :

 

Benim 18 yaşında bir kızım vardı, 3 gündür ateşler içinde idi. Şimdi yolda gelirken vefat haberi bize ulaştı.

Ben derse kıyamadım, gelin şu dersi okuyalımda ondan sonra hep beraber cenazeye gidelim.

 

10 dakika da olsa ilim tadı her şeyin üzerindedir. Onun için yaptığınız işin ufak olduğunu zannetmiyelim. Hep işin güzelini konuşalım ama eksiklerimizi de görmek lazım. Yemeği pişiriyoruz eksiğine bakıyoruz. Bizim eksiğimiz bize Amerika, Avrupa’mı söyleyecek. Bugün iyisiniz ama Efendi hz. burdan kaybolunca hemen durum fark ediyor. Korkuyorum, Mevla bize verdiklerini gerimi alacak. Allah-u Teala Hadid s. sayfa 540 ayet 16 da:

 

-İman edenlere vakti gelmedimi ki kalblari Allah’ın zikrine ve inen Kur’an-a saygı ile yumuşasın ve bundan önce kendilerine kitap verilmiş sonra üzerlerinden uzun zaman geçipte kalbleri katılaşmış ve çoğu fıska dalmış bulunanlar gibi olmasınlar.

 

Onun için rahatlığa kendinizi kaptırmayın, bu işin faturası pahallıya mal olur. Resulullah sav ahirete irtihal ettiği zaman Ebu Bekr Sıdk yanında yoktu. Bir iki kilometre uzakta idi. Duyduki Resulullah sav öldü vurguna döndü. İşini gücünü bıraktı. Resulullah sav evine doğru ilerledi. Anladıki Resulullah sav vefat etti. Geldi yüzünü açtı, alnın öptü, ayaklarının altından öptü ve dediki,:

 

– Ya Resulallah! Yaşarken de ölürken de güzelsin, hamdele ve selveleden sonra ,

-Ey insanlar her kim Muhammed Mustafa’ya inanıyorsa bilsinki o vefat etti, kim Allah’a ibadet ediyorsa bilsin ki Allah diridir ölmez.

 

Bayram hoca bugün var yarın yok olabilir, sende bugün varsın yarın yok olacaksın. Ölüm haktır. Niyazımız o ki Allah ölenlerin yerine boş bırakmasın. Demekki bunlar gözlerini yumsa biz hepden kayıp mı olacağız.

Bu Allah dostları Kabe’ye kebap yemeye mi japon malı almaya mı gidiyor.Bazı işler ordan oluyor. Biz akvaryum balıkları gibiyiz suya doymuşuz.Onlar ise bir damla suya bile muhtaç, susuzluktan dudakları bile çatlamış. Herkes Allah dostuna olan aşkından dolayı Kabe’ye Efendiyi görmeye geliyor. Kasrı Mekke oteline, Dubaili bir şeyh, Efendi hz. ziyarete geldi. Dediki:

 

– Ben her sene Ramazan’ın ilk günü buraya gelirim, Alim, Allah dostu göreyim diye. Kaç günden beri Allah dostu görmedim.

Sizin geldiğinizi duydum bugün hemen sizi görmeye geldim, yarın rahat gidebilirim, dedi.

 

Sudanlı bir Profosör doktor geldi. Oda aynı Allah dostuna düşkün. Efendi hz. başkalarıyla konuşuyordu onunla henüz konuşmamıştı.

Efendi hz.nin yüzüne bakıp bakıp ağlıyor. Halbuki ona bir şey anlatılmadı. Öyle insan ki Mevla’nın dostunun yüzüne bakınca içinden gidiyor.

Bütün alem onlardan imdat bekliyor. Sende diyorsun ki nasıl olsa Efendi hz. burda yok yazlığa gideyim. Olamaz, Olmaz… Şu anda

Türkiye yanarken insan istirahata çekilirmi ? Şu anda evlerinize acı bir haber gelse kimse burda durur mu ? 70 senedir şu memlekette islam yayalım ateşine tutuldu, çığ altında kaldı, islam delik deşik edildi. Acaba bunun derdi nedir soran oldumu ? Paran kaybolsa her tarafı elek telek ediyorsun, din islam kaç yıl oldu çalındı soran arayan varmı?

 

Bizim işimiz büyük, sanmayın çeçenistanın zulmü buraya gelmez. Allah bir an bekliyor Türkiye dönecek mi, dönmeyecek mi?

Dönerse ne ala, dönmezse ipleri koparacak. Elimde bir mektup var. Pezgamberler diyarı olan Filistin’den geliyor. Şu an orda israiller var. Mescid-i Aksa onların elinde esir durumda. Bu mektupta diyorki:

 

– Benim adım Semura Yasin, 12 yaşındayım. Siz beni tanımazsınız ama memleketimi biliyorsunuz. Siylerle Kalu Belada kardeş olmuşuz. Babamı 61 kişi ile Ramazan’da Mescid-i Haluli Rahman’da şehit ettiler. Suçu; Müslüman olmak.Bu

mektubu ben yazmıyorum ablama söylüyorum o yazıyor. Bir arkadaşıma yahudi askeri eziyet ederken bende kurtarayım diye taş attım. Başka bir yahudi askeri geldi taşlarla vurarak kollarımı kırdı. Kollarımı kırdığına ağlamadım. Kollarımı kırarken Peygamberime yaptığı küfürlere ağladım, ve davasını dünyaya satan müslümanlara ağladım. Benim yurdumda insanlar da

mahzundur. Bizim soframız, sizin sofranız gibi donatılmış değil. Bizim oyuncaklarımız kuş lastiği ve taşlardır. Biz açlığı biliriz.

Biz müslümanları severiz yardımları olmasada. Sizi bu mektubumla rahatsız ettim ama unutmayın ki biz hep huzursuzuz.

 

Bu ızdırabı duyan insanda birşey olmuyorsa ha mermer, ha o. Onun damarlarından kan dolaşmıyor demektir. Amerika bu yıl içinde bir kaç ay evvel 50 milyon dolar gönderdi. 21 trilyon ediyor. Dokuz bakanlığın bütçesine denktir. Niçin gönderdiler bu parayı? Müslümanların bir yıl içinde gelişmesini önlemek.

Demir Bankın kasalarına yatırıldı. Elin gavuru durmuyor bizim gaflete dalmamız hiç olurmu ?

Yavuz Sultan Selim Mercidabık zaferini kazanmak ıçın atına binmiş gidiyordu. Atına hiddetlenince o an veziri -Sinan Paşa onun bileğinden tutup şevketli hünkarım olmaya ki heyecana gelirsiniz, kendinizi tehlikeye atarsınız bizim yüreğimize dihun ( kan ) akar. Yavuz Sultan Selim bileğini çeker ve derki :

 

– Vezirim bütün ömrümü islam için vakfettim.

 

Biz Sultan Fatih’in nesliyiz, biz yattığımız yerden ( çadırdan ) zaferi bekleyen insanlar değiliz.Biz bu davanın sahibiyiz.

Bayram Ali Öztürk Rha.
kaynak= itibar-Haber

Alıntı yapılan link= http://www.itibarhaber.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=2183&Itemid=184

Comments

 1. ALLAH RAZI OLSUN HOCAMDAN

 2. onların yolunda giderek onlar gibi olmaya çalışacağımıza söz veriyoruz. rabbim onların güzel ölümleri ile bizleride şereflendirsin.

 3. bayram hocamızı tanımam ama kendi hocam bayram hocamız hakkında verdiği güzel bilgilerle bayram hocayı görmüş gibi oldum.ALLAHım bütün müslüman kardeşlerimizi bayram hocamızın yolundan götürmek nasip etsin.mekanı cennet olsun .allah rahmet eylesin AMİN

 4. allahım mekanı cennet olsun hocamızın.amin

 5. ALLAH her kulunun karşısına bayram hocam gıbı ımsanlar cıkarsın

 6. gncfb.li_serseri@hot
  15 Eylül 2008 - 21:48

  ben kursta okuyan bir talebeydim bugün de ayrıldım allah bana yine o aşkı versede geri dönebilsem.bana dua edin.bayram hoca ya gelince ALLAH ona gani gani rahmet etsin.onun iman sevgisinden ALLAH bizede nasip etsin…SLM

 7. s.a. ALLAH (c.c.) CÜMLEMİZİ BAYRAM HOCAMIZ GİBİLERİN YOLUNDAN AYIRMASIN.VE AYRICADA EFENDİ HAZRETLERİMİZEDE HAYIRLI UZUN ÖMÜRLER VERSİN.(amin)DUALARIMIZDA ONLARIDA UNUTMAYALIM…

 8. ALLAH Ömür VerSİN ALLAHIMA Şükürler Olsun

 9. Selamun Aleykum Arkadaşalar Herşey Kalbinle Olsun ALLAHA Yar Ve Yardımcınız Olsun

 10. ALLAH Yar Ve Yardımcınız Olsun

 11. bayram hoca acaibdi ya.ismailağa da sohbetlere başladığından beri dinlemeye çalışırdım.ama çukurbostanda ki sohbeti var ya,ey gidi eyyy.rüya da görüldü ki cennetin anahtarı onun elinde imiş.onlar yapacağını yaptı biz ne yapacaz.Allah yardımcımız olsun

 12. S.a Allah c.c bizleri onların şefaatlerine laik eylesin. Ama unutmamak gerekir ki bir sohbetinde diyor ki ” Erkeksen (mecazi olarak, kadınlarda dahil) kalk gece abdest al en azından 2 rekat namaz kıl” Böyle hocaları sevmek söylediklerini yapmakla ölçülür. Allah C.C imanlarımızı kurtarmadıkça ruhlarımızı kabzettirmesin.

 13. Rabbim şefaatine layık eylesin hocamızı çok seviyorum inş. cennette Rabbim hocamızla komşu olmayı nasip etsin. Nasıl ki hocamız bu dava yolunda şehit oldu RABBİM cümlemize de bu dava yolunda ölmeyi nasip etsin inş!!!

 14. ben bayram hocam r.a gibi kitaba düşkün alim görmedim.onun ilk defa sohbetlerine gittiğimde sohbetinde uyurdum daha sonra yeni yeni uyandım,ama o son zamanda sohbetlerinden öyle sözleri kaydettim ki hiç bir yerde raslamayacağım bilgiler kaydettim.ben onun gibi ilim meraklısı kitap meraklısı görmedim.onu çok seviyorum hiçbir amelim yok ama onu seviyorum o yeter.kıyametin alametlerinden biriside alimlerin gitmesi şu zamanda yaşayan insanlar daha doğrusu lafta müslümanlar bende içindeyim değerini bilemedik allah elimizden aldı.hocam bana dediki,bayram hoca r.a süleymaniyedeki kitapların hepsini gözden geçirdim demiş

 15. benide dinleyen olsun şuan değerini bilemedik şimdi bari öbür hocaların değerini bilip söyledikleriyle amel edelim
  inşallah

 16. bayram hocamızdan ALLAH(c.c)razı olsun MEVLAM bayram hocamızın(rha) ALLAH ve PEYGAMBER aşkını bizlerede nasip eylesin inşallah ruhuna (EL-FATİHA)
  zaman34.fm

 17. seni allah en yüce metebine yeriştirsin inşllah hocam elvada

Bir cevap yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *