ALLAH’IN SIFATLARINI ANARAK DUA ETMEK

Allah’ın isimleri, bize O’nun vasıflarını tanıtırlar. Örneğin Allah Rahman’dır, yani esirgeyicidir; Rab’dır, yani eğiten ve yol gösterendir; Hakim’dir, yani hüküm veren, herşeye hakim olandır; Rezzak’tır, yani rızık verendir… Bu isimler Allah’ı tanıttığı için, insan bunlarla Rabbimize seslenerek O’nun büyüklüğünü, yakınlığını, gücünü ve rahmetini daha iyi kavrar. Allah’tan rızık isteyen bir kişinin O’nun Rezzak ismini anarak dua etmesi, elbette ki duasının anlamına uygun olacaktır. Nitekim Kuran’da da, Allah’a O’nun farklı isimleri ile dua edilebileceği haber verilmektedir:

“De ki: “Allah, diye çağırın, ‘Rahman’ diye çağırın, ne ile çağırırsanız; sonunda en güzel isimler O’nundur.” Namazında sesini çok yükseltme, çok da kısma, bu ikisi arasında (orta) bir yol benimse.” (İsra Suresi, 110)

“İsimlerin en güzeli Allah’ındır. Öyleyse O’na bunlarla dua edin. O’nun isimlerinde ‘aykırılığa (ve inkâra) sapanları’ bırakın. Yapmakta oldukları dolayısıyla yakında cezalandırılacaklardır.” (A’raf Suresi, 180)

Allah’ın sıfatlarını bilen insan hatalarını Allah’tan gizlemeye çalışmaz. Çünkü gizlese de, açığa vursa da Allah’ın herşeyi bildiğinin farkında olur. Hatalarını gizlemenin kendisine zarardan başka bir şey kazandırmayacağını bilen mümin, her türlü eksiklik ve hatalarından dolayı Allah’tan bağışlanma diler. Nitekim Hz. İbrahim’in bir duası şu şekilde başlamaktadır:

“Rabbimiz, şüphesiz Sen, bizim saklı tuttuklarımızı da, açığa vurduklarımızı da bilirsin. Yerde ve gökte hiçbir şey Allah’a gizli kalmaz.” (İbrahim Suresi, 38)

Mümin, istekleri ne kadar büyük olsa da herşeyin Allah’ın kontrolünde olduğunun, Allah dilerse en imkansız gibi görünen bir şeyin O’nun “Ol” demesi ile gerçekleşeceğinin farkındadır. Bu yüzden de Allah’ın nimetlerine ulaşmak için hiçbir şeyi aşılmaz bir engel olarak görmez. Aksine, her türlü zorluğu ve engeli duası ile aşar.

Duanın, istek ve ihtiyaçlarımızı Allah’a duyurmaktan başka, Allah’ı anmanın ve yüceltmenin bir yolu olduğunu söylemiştik. Kuran’da özellikle peygamber dualarında, Rabbimiz sıfatları ile birlikte yüceltilmektedir. Aşağıdaki birkaç örnek, bunu görmek için yeterlidir:

“(Süleyman) Rabbim, beni bağışla ve benden sonra hiç kimseye nasib olmayan bir mülkü bana armağan et. Şüphesiz Sen, karşılıksız armağan edensin. (Sad Suresi, 35)

“Rabbimiz, bizi hidayete erdirdikten sonra kalplerimizi kaydırma ve Katından bize bir rahmet bağışla. Şüphesiz, bağışı en çok olan Sensin Sen.” (Al-i İmran Suresi, 8 )

(Musa yalvarıp) Dedi ki: “Rabbim, beni ve kardeşimi bağışla, bizi rahmetine kat. Sen merhamet edenlerin en merhametli olanısın.” (Araf Suresi, 151)

“Orada Zekeriya Rabbine dua etti: ‘Rabbim bana Katından tertemiz bir soy armağan et. Doğrusu Sen duaları işitensin’ dedi.” (Al-i İmran Suresi, 38)

Kaynak: http://www.kurandadua.com/html/kuranda_dua1.htm#04

Comments

 1. ” inci” arkadaşım elbette senin için dua edeceğim de ancak yazında ”benim tek suçum eşimle beraber çocuklarımın rızkı için mücadele etmek mi diye sorguluyorm” demişsin.Tek suçun gibi bir şey yok Allah-u Teala seni öyle imtihan etmiş sabrınla deva bulacaksın müslüman kardeşim..
  Benim de ailemin liseye ya da üniversiteye giderken öleceği ve yalnız kalacağım için çok korkum var her gün bol bol dua ediyor Rabbime sığınıyorum.Siz de dualarınızı eksik etmeyin kardeşlerim..

 2. ben betül benim içinde ailem içinde dua edin ben evliyim

 3. benim allh duvasını biliyorum amaben sizden istiyorum nütven mesaj gönderin ben melisa yıldız yorum bekliyorum sizleri ççççççççççççççççççççççççççooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkk seviyorum allam

 4. ben melisa ben duva istiyorum çünkü ben temiz kızım

 5. arkadaşlar 2 yaşında kızım var. sağlık problemleri var adı elif dua edermisiniz lütfeen

 6. allah şifa versn kızına bnde cokn zor durumda hisediyorum kendimi ne yapıcağımı bilmiyorum tek carem allah sığınmak oldu allhım duy sesimi ne olur şu ramazan ayında şu hAYIrlı günlerin hatrına hayırlısını nasip eyle

 7. arkadaşlar benim için de dua edin ben her gece tüm müslümanlara ediyorum allah herkesin duasını kabul etsin inş. ailem için ve erkek arkadasımla en kısa zamanda yuvamı kurmak istiyorum. birde arkadaşlar 99 gün boyunca 1281 tane ya gaffaru cekerseniz {bir dilekte bulunun] duanız kabul oluyor 2 arkadasımında kabul oldu ben bugun 50.günümdeyim belki 99 da belkı 23 de kabul olur ama sabır. allah duaları kabul etmez die birşey yok sabır sabır sabır. selametle kalın

 8. arkadaşlar bir işyerim var ve işyerimim canımı kırdılar birde işlerim iyi degil muşteri sıkıntısı var muşteri gelmiyor dualarınızı benim içinde edersiniz sevinirim allahım dertlileriniz deva borçlularınızı borlarından kurtulmak yardıma ihtiyaç olanlara yardım tum inanların dualarını geri çevirmesin amin alahım sen bizi hertürü tehlikeden kazadan beladan haramdan koru bol rızıklar ve muhabbetler ver yarappi beni ailemi ve tum muslumanları bagışla sen işiten ve duaları kabul edensin amin

 9. arkadaşlar lütfen banada dua edin lütfen çok ihtiyacım var benim ve ailem için çok ihtiyacimiz var okuyan herkesten çok kısacık bi dua istiyorum

 10. çok ihtiyacım var gıyabımda yapılan dualara

 11. çok sıkıntıdayım 2kızım var 3ciye hamileyim oda kız elimde değil bir oğlum olsun istedim mevlam yine kız nasip etti ağlıyorum ben inaçlı bir insanım kendime çok kızıyorum ama ağlamaktan kendimi alamıyorum ne olur bana dua edin nefsime ağır gelen bu sıkıntıdan kurtulmak yavrularıma sahip çıkmak istiyorum şeytana uymaktan isyankar olmaktan korkuyorum ban dua edin yalvarırım ALLAHIMIN verdine şükür

 12. ben 25 gündür yoğun bakımda yatan 2 yaşındaki oğlum talha için dua etmenizi istiyorum allah rızası için hepinizden allah razı olsun

 13. yaralı kul zeynep
  12 Ekim 2012 - 12:15

  s.a dua dostu kardeşlerim hepimizin cuması mubarek olsun..benim iyi bi iş sahibi olmam ve hayırlı bi yuva kurmam için dualarınıza ihtiyacım var ne olur dualarınızı esirgemeyin müslümanın müslüman kardeşine yaptığı dua kabul görürmüş..rabbim tüm dua dostu kardeşleriminde dualarını kabul buyursun,kardeşlerimi ıslah eylesin cümlemize bol rızık,sağlık sıhhat ihsan eylesin amin.

 14. @rukiye
  RABBİM YA ŞAFİ İSMİ ŞEREFİNE ŞİFA VERSİN İNŞALLAH KARDEŞİM.

 15. @gönül
  CANIM KARDEŞİM RABBİM YAVRULARINA HAYIRLI ÖMÜRLER NASİP ETSİN SAKIN ÖYLE DÜŞÜNME ŞÜKRET BU NE KARAMSARLIK EVLAT HASRETİYLE YANAN KARDEŞLERİMİZİ DÜŞÜN RABBİM HAYIRLI EVLAT VERSİN RABBİM KALBİNİ SINAMASIN İNŞALLAH DERHAL BU DÜŞÜNCENDEN KURTUL ALLAH,A SIĞIN TÖVBE ET.RABBİM KALBİNE FERAHLIK VERSİN ….

 16. @bekir
  KARDEŞİM İNŞİRAH SURESİ OKUYORUM RABBİM KABUL ETSİN. HER GÜN SENDE OKU BU DUAYI RABBİM RIZKINI ARTIRSIN İNŞALLAH.

 17. yaralı kul zeynep
  18 Ekim 2012 - 22:39

  tüm dua dostu kardeşlerimin cuması mübarik olsun.rabbim tüm dertlilere derman ihsan eylesin ..kardeşlerim kardeşim alkol kullanıyo rabbim onu ıslah eylesin amin .dualarınızı beklemekteyim.Allahımdualarımızı kabul eylesin.

 18. @yaralı kul zeynep
  hayırlı cumaları olsun, sizin ve burdaki herkesin inşallah… kardeşlerimiz, sevdiklerimiz kötü alışkanlıklarından kurtulsun Rabbimin izniyle… bayramınız hayırlara vesile olsun, Allah nice bayramlar görmeyi kısmet etsin hepimize

Bir cevap yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *